Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další ministerský plagiát? V bakalářské práci ministra Krčála se shodují celé stránky s jiným textem

Česko

  17:35aktualizováno  20:17
Praha - Petr Krčál, nový ministr práce a sociálních věcí (za ČSSD), má zřejmě stejný problém jako exministryně Taťána Malá (ANO). Ta kvůli opisování odstoupila 13 dní od jmenování z čela rezortu spravedlnosti. O podezření z dalšího dalšího ministerského plagiátu informoval server Seznam Zprávy. Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím navrhnout jeho odvolání neplánuje. „Já jsem zvědav na reakci médií hlavně, jestli to proběhne stejně jako u paní Malé," uvedl podle ČTK Babiš.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. foto: ČTK

Krčál napsal bakalářskou práci v roce 2006 na Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jeho práce však podle serveru Seznam Zprávy obsahuje nejméně 25 stran textu, jež bez citace vycházejí z cizího textu. V některých částech jsou přitom údajně přímo překlopené celé stránky.

Ačkoliv řadu takových míst podle serveru Seznam zprávy odhalil antiplagiátorský program, ještě větší shody objevil server při podrobné analýze Krčálovy práce, kterou ministr psal v roce 2006 na téma Mládež a volný čas. Seznam Zprávy ministra se zjištěními konfrontoval, Krčál ale uvedl, že si shody svého textu s jinými pracemi neumí vysvětlit a že práci zpracoval poctivě.

„Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudkům,“ uvedl ministr Krčál na svoji obhajobu. Vedoucí práce František Vízdal v posudku uvedl, že „odborná úroveň práce je výborná a ve srovnání s jinými pracemi vysoce nadprůměrná“. Vízdal dále podle zjištění Seznam Zprávy ocenil, že „autor pracoval samostatně, odpovědně, iniciativně a s entuziasmem”. Krčál byl za svoji práci ohodnocen stupněm A.

Program na odhalování plagiátů však podle serveru v Krčálově bakalářské práci odhalil podobnost ve 14 procentech textu. Exministryně spravedlnosti Taťána Malá, která kvůli opisování v diplomové práci nakonec rezignovala na svůj post, přitom měla podle programu shodu 5 procent. Odhalené pasáže v Krčálově případě se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih. Tím formulace autor nepřímo vydával za vlastní myšlenky.

Shodovalo se zhruba 25 stran

Větší množství zkopírovaných pasáží server odhalil až při podrobnějším zkoumání, kdy Krčálův text postupně zadával do internetových vyhledávačů a databází. Nejvíce se Krčálův text podle Seznam Zprávy shoduje s prací jiné studentky téhož oboru Marie Doležalové. Ta bakalářskou práci obhájila o rok dříve než Petr Krčál.

Název bakalářské práce Doležalové byl Instituce volnočasových aktivit pro eliminaci patologických jevů u dětí a mládeže, téma tedy bylo podobné. Server zjistil, že shoda v obou pracích se nachází zejména na prvních třiceti stranách práce. S jiným textem se mělo shodovat nejméně 25 stran s jiným textem, či se lišilo pouze v jednotlivých slovech.

Trojí způsob opisování

Krčál přitom ve svém textu měl opisovat celkem trojím způsobem. Často jsou pasáže naprosto stejné, případně pozměněné pouze v rodě. Zatímco Doležalová podle server Seznam Zprávy napsala: „Ve své bakalářské práci bych se chtěla nejprve zaměřit na výchovu, její metody a cíle, charakterizovat volný čas a pedagogiku volného času“, Krčál použil větu: „Ve své bakalářské práci bych se chtěl nejprve zaměřit na výchovu, její metody a cíle, charakterizovat volný čas a pedagogiku volného času.“ V obou pracích se navíc nachází i shodný diagram.

Ministr ve své práci podle serveru také často uvádí stejné citace jiných autorů jako Doležalová. Například na osmé straně obou bakalářských prací autoři shodně citují z knihy Břetislava Hofbauera „Děti, mládež a volný čas”.

Krčál však v práci několikrát i citoval jiného autora, ale zapomněl to uvést. Potažmo tak myšlenky prezentoval jako svoje. Takový případ je podle Seznam Zprávy například na straně 11, kde se nachází odstavec textu převzatý z odborné knihy, která ale není citována.

Krčál serveru řekl, že Doležalovou zná, ale neví, jak se mohly v obou pracích objevit shodné pasáže. Ministr odmítl i nabídku reportérů, že mu shodné části v jeho práci ukážou. „Pracoval jsem na své práci dlouho a čerpal jsem v ní hlavně ze svých zkušeností,“ sdělil Krčál pro Seznam.

Ministr Krčál má bakalářský titul ze sociální pedagogiky a magisterský titul z roku 2009 z andragogiky a řízení lidských zdrojů. Ten získal na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Oba dva tituly aktivně využívá, mimo jiné ve své prezentaci na stránkách ministerstva.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat