Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úplatky jsem nebral, tvrdí dál Rath. K soudu dorazil s hlemýžděm

Česko

  11:00aktualizováno  16:54
PRAHA - Krajský soud v Praze dnes začal projednávat druhou část korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Politik ještě před jednáním novinářům zopakoval, že úplatky nebral. Také další dva hlavní aktéři případu - bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott - obžalobu odmítli. Státní zástupce Jiří Pražák viní v kauze devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic.

David Rath zapózoval pro média s vlastnoručně vyrobeným plakátem. foto:  Petr Topič, MAFRA

Bývalý hejtman také znovu upozornil na to, že se případ dostává k soudu až sedm let po pořízení odposlechů. „Za to by se měl někdo zodpovídat,“ prohlásil. K soudu si Rath přinesl transparent s obrázkem hlemýždě a nápisem prokurátor.

Rathovi hrozí za přijetí úplatku až dvanáctiletý trest vězení. K soudu dorazil s transparentem, na kterém byl zobrazen hlemýžď s nápisem prokuratura. Bývalý politik kritizuje státní zastupitelství za to, že se věc dostala před trestní senát až po sedmi letech od údajného uplácení a od pořízení odposlechů, které to mají dokazovat. Bývalý hejtman tvrdí, že v odposleších korupční jednání zachyceno není.

Rath a Kottovi si podle státního zástupce domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Trojice již dostala v první větvi kauzy nepravomocné tresty vězení - Rath 8,5 roku a Kottovi 7,5 roku.

Obžaloba je založena na řadě nepravdivých tvrzení, tvrdí Kottová

Pražák četl obžalobu více než hodinu. Podle Kottové i jejího manžela je založena na „celé řadě nepravdivých tvrzení“. Manželé dnes odmítli ve věci vypovídat, Rath by se mohl dostat ke slovu ve středu. Před ním chce soud vyslechnout také generálního ředitele stavební společnosti Metrostav, který podle státního zástupce sliboval trojici desetimilionové úplatky za vítězství ve výběrových řízeních na rekonstrukce nemocnic. Jeho podřízený Jiří Anděl, který ve prospěch Metrostavu údajně upravoval zadávací řízení, vinu odmítl.

Nevinen se cítí také někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, který podle Pražáka dostal úplatek ve výši 740 000 korun za tendr na dodání 48 sanitních vozů. Obžalobu odmítá i manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, který údajně kvůli zadávacímu řízení na sanitky Rathovi, Kottovým a Houdkovi úplatek dal.

KLESLA: Vězeň na Hrad? Snad nebude po Rathovi kandidovat i Kajínek

Dalšími obžalovanými v kauze jsou podnikatelka Lucie Novanská, která podle státního zástupce spolupracovala s Kottovou a machinace s tendry umožňovala, a šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, který údajně také podplácel. Oba se z dnešního jednání omluvili.

Státní zástupce oproti první části Rathovy korupční kauzy obžaloval tentokrát i společnosti. Před soudem stojí firmy Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným v první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

S požadavkem na náhradu škody se k jednání připojil Středočeský kraj, který požaduje tři miliony v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak požaduje zhruba 254 miliony kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!