Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Úplatné Česko. Lepší je to i v Bhútánu

Česko

Žebříček míry korupce zařadil Česko až na 53. místo. Ze zemí Evropské unie tak zaujímá jedno z nejhorších míst

PRAHA Česko se opět propadlo v žebříčku vnímání korupce. Mezi 178 hodnocenými zeměmi kleslo z 52. na 53. místo. Lépe se umístily i země jako Omán, Botswana, Seychely nebo Bhútán.

Podle nevládní organizace Transparency International (TI), která se korupci dlouhodobě věnuje, je tento výsledek vysvědčením pro vládu Mirka Topolánka (ODS) a také Jana Fischera.

„Po celé období ani jedna z vlád neudělala pro snížení korupce prakticky nic. Z mého pohledu obě neprosadily ani jedno protikorupční opatření, jen se o nich hodně mluvilo,“ míní ředitel TI v ČR David Ondráčka. Vysvětlení je prý nasnadě. Nebyl čas. „Prakticky rok a půl vedli politici předvolební kampaň,“ míní.

Česko nepropadlo jenom v celosvětovém měřítku, ale také v rámci Evropské unie. „Zde jsme skončili v poslední třetině, za většinou svých sousedů. Za námi je už jen Slovensko, což ale není příliš lichotivá bilance,“ zhodnotil Ondráčka.

Bývalý ministr vnitra z Topolánkovy vlády Ivan Langer (ODS) se proti tvrzení TI ostře ohradil. „Pánové se hluboce, ale hluboce mýlí. Zřídili jsme protikorupční linku, zavedli protikorupční audity, zpřísnili tresty za korupci a zavedli protikorupčního agenta v policii,“ vyjmenovává. Nefungující policie V současnosti je velkým problémem podle zástupců organizace špatně fungující protikorupční policie, která má úplatkářství odhalovat. „Speciální útvary nejsou schopny přijít na závažnější kauzy a bránit praní špinavých peněz. Nejdou po velkých rybách, ale spíš se jim sem tam podaří dostat nějakého dopraváka nebo politiky z malé radnice,“ míní bývalý elitní detektiv, dnes předseda správní rady české pobočky TI Václav Láska.

Kriminalisté z protikorupčního se nechtěli ke kritice příliš vyjadřovat. „Nebudeme vzkazovat nic přes média, na tiskovce, kde se to mělo prezentovat, jsme nebyli. Z tohoto důvodu to ani nemůžeme komentovat,“ řekl LN mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek.

Zástupci TI nešetřili kritikou ani vůči soustavě státních zastupitelství, která je podle nich rozvrácená. Konkrétně se opřeli hlavně do nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

„Je nepřijatelné, jaké tanečky vláda vytváří okolo jejího odvolání. Trvá to dlouhé měsíce a vypadá to, že ji nyní chce odvolat s dvouměsíční výpovědní lhůtou, což už vůbec nechápeme,“ míní Ondráčka.

Podle posledních zpráv se zdá, že vláda bude o osudu Vesecké jednat tuto středu. Neoficiálním kandidátem je Pavel Zeman, nynější český zástupce v organizaci Eurojust.

K propadu Česka se vyjádřil i ministr vnitra Radek John (VV), který svou strategii představil na začátku září. Odborníci právě z TI ji ale strhali s tím, že je příliš represivní. „Do konce listopadu ji předložíme do vlády,“ uvedl i přesto John.

Loni se Česko v uvedeném hodnocení propadlo ze 45. na 52. místo. Oproti minulému roku se země zhoršila v samotném indexu o tři desetiny, vysloužila si známku 4,6. Na stupnici od 0 do 10 přitom hodnocení blížící se nule znamená vyšší míru korupce, naopak čím je známka vyšší, tím je země méně zkorumpovaná. „ČR patří mezi země, které celosvětově udělaly nejhorší skok směrem dolů,“ uvedl Ondráčka.

Nejhorší je Somálsko Transparency letos nejhorší hodnocení přisoudila Somálsku, Afghánistánu a Barmě. Na konci žebříčku se umístily i Irák či Súdán. Jde především o státy, které se zmítají ve válce a jejichž politický systém je značně nestabilní.

Tradičně nejméně se podle organizace uplácí v Dánsku, na Novém Zélandu a v Singapuru. Tyto státy dostaly vysokou známku 9,3. Podle zprávy výsledek odráží politickou stabilitu, dlouhodobou kontrolu a regulaci střetů zájmů a fungující veřejné instituce. Index vnímání korupce, který řadí země podle stupně vnímání korupce ve veřejné sféře, vzniká na základě sběru dat od deseti různých agentur, které se věnují fenoménu korupce. Údaje mezi sebou porovnává TI a na jejich základě vytváří pořadí zemí.

***

MÍRA KORUPCE 2010

Výběr Transparency 1.-3. Dánsko z pořadí zemí Intenational na žebříčku 9,3 LN ŠIMON /

1.-3. Nový Zéland 9,3

1.-3. Singapur 9,3

4.-5. Finsko 9,2

4.-5. Švédsko 9,2

6. Kanada 8,9

7. Nizozemsko 8,8

8.-9. Austrálie 8,7

8.-9. Švýcarsko 8,7

10. Norsko 8,6

22.-23. Belgie 7,1

22.-23. USA 7,1

41.-43. Polsko 5,3

50.-52. Maďarsko 4,7

50.-52. Jordánsko 4,7

50.-52. Saúd. Arábie 4,7

53. Česko 4,6

59.-61. Slovensko 4,3

176.-177. Afghánistán 1,4

176.-177. Barma 1,4

178. Somálsko 1,1

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!