Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Noc v Drahonicích? Zamykání na pokojích, vyvěšování plakátů a pohovory s policií

Česko

  10:54
PRAHA - Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku pokračují v hladovce, kterou zahájili v úterý. Situace v zařízení je podle policie oproti posledním dvou dnům znatelně klidnější. Dobrovolníci ale tvrdí, že ještě nad ránem byla chaotická. „V noci byli uprchlíci stále uzamčeni na pokojích, vyvěsili jakési plakáty s nápisy Svoboda či Nejsme teroristé,“ popsala serveru Lidovky.cz dobrovolnice na místě Petra Dammsová.

Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku bylo převezeno 12. října osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem. foto: ČTK

Situace v detenčním zařízení v Drahonicích se vyostřila ve středu vpodvečer, kdy se dva běženci sami zranili a další údajně napadl člena ochranky a zranil se také. Tři ze zadržovaných se podle dobrovolníků, kteří jsou s nimi v kontaktu, zranili už v úterý večer. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Policie aktuálně hovoří o klidu. Ještě před několika hodinami ale panoval v zařízení chaos. „V noci byli uprchlíci stále uzamčeni na pokojích, vyvěsili jakési plakáty s nápisy ‚Svoboda‘ či ‚Nejsme teroristé‘. Ty jim policisté nařídili sundat,“ popsala serveru Lidovky.cz zážitky z noci dobrovolnice Petra Dammsová, která s uprchlíky na místě spolupracuje

Panika a frustrace

„Pak jim (policisté) oznámili, že dvacet z členů začleněných do skupinky hladovějících budou převážet. Nedali jim žádnou informaci kam, takže zase začala panika, frustrace a strach. Ten se vystupňoval v sedm hodin ráno, načež začala policie komunikovat s jedním z mluvčích hladovějících, který situaci uklidnil,“ uvedla dále Dammsová. Od převozu ale nakonec v Drahonicích upustili. „To když zjistili jejich mírumilovné nastavení,“ míní Marie Heřmanová, mluvčí dobrovolníků pomáhajících v Drahonicích.

Na místo už dorazila i Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta kromě jiného nabízí uprchlíkům právní poradenství.

Uprchlíci v Drahonicích se vzbouřili.
Nově otevřené uprchlické zařízení v Drahonicích na Lounsku, kam bylo převezeno...

Asi čtyři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích hladovkou přesto stále protestují proti svému zadržování. Ve většině případů má jít o Iránce. V současnosti je ale uskupení protestujících rozděleno na dva tábory. „Působí tam jedna radikální skupina mladších. Mluvčí hladovkářů se snaží situaci uklidnit. Policii informoval, že se bude snažit, aby sebepoškozování už neopakovalo a zůstalo jen u hladovky,“ řekla Dammsová s tím, že v devět hodin ráno pak začaly individuální pohovory mezi policií a účastníky hladovky. O výsledku zatím informovaná není.

Pokračování hladovky potvrdili v prohlášení i samotní běženci. „Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění,“ uvádějí v prohlášení Razad Fazal a Yasin Beelhaadj.

Čísla se snižují, říká policie

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové na snídani ve čtvrtek nepřišlo 36 lidí. „Včera večer neodebralo večeři 38 lidí, ráno na snídani nepřišlo 36 lidí, takže číslo se snižuje. My stále monitorujeme, zda jde o stále stejné osoby,“ řekla ČTK Rendlová.

Podpora hladovkářů v Praze

V drahonickém zařízení je nyní podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Iniciativy svolaly na dnešních 16:00 akci na podporu hladovkářů do parku u stanice Malostranská v Praze.

Detenční zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, má kapacitu 240 lidí, určeno je výhradně pro muže.

V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční nevládní organizace. Vysoký komisař OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.

Správa uprchlických zařízení k situaci v Drahonicích:

„10. listopadu

V Zařízení pro zajištění cizinců Drahonice odmítlo 10. listopadu 45 klientů stravu.

Jako důvod svého jednání uvedli snahu získat nové informace týkající se zejména délky jejich zajištění. Personálem zařízení bylo klientům vysvětleno, že tyto informace jsou standardně předávány ihned po jejich obdržení Správou uprchlických zařízení MV. Příslušnými orgány ve věcech zajištění jsou Policie ČR a Odbor azylové a migrační politiky MV. Správa uprchlických zařízení MV nerozhoduje o zajištění ani délce pobytu v zařízení.

Ve 23:00 došlo k sebepoškození klienta z Iráku, který byl ošetřen bez vážnějších zranění ve zdravotním středisku.

11. listopadu

V nočních hodinách v 1:30 došlo k dalšímu pokusu o sebepoškození. Muž z Iráku byl ošetřen bez vážnějších zranění ve zdravotním středisku.

V 15:00 se jiný muž z Iráku pokusil o sebepoškození a byl přepraven na chirurgickou ambulanci k ošetření.

V 15:30 došlo k napadení překladatele klientem z Maroka. K incidentu byla přivolána Policie ČR. Klient byl lehce zraněn na čele. Na místě byl ošetřen.

Ve stejnou dobu napadl klient z Iráku člena bezpečnostní agentury. K oběma incidentům byla přivolána Policie ČR.

V zařízeních pro zajištění cizinců je nepřetržitě přítomen zdravotnický personál. Veškerá zranění byla bezprostředně ošetřena.

Stravu neodebralo 40 klientů.

12. listopadu

Vyjádření Správy k nepravdivým informacím v tisku

V žádném středisku nebo zařízení Správy uprchlických zařízení MV nebyly, nejsou a nebudou používány jakékoliv metody "kurtování k postelím" nebo obdobné omezující a nehumánní prostředky.

Mezi klienty, kteří zahájili hladkovku jsou převážně občané Iráku, dva cizinci z Maroka a jeden ze Somálska.“

Autoři: ,