Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřady se dohadují, jak trestat antiradary

Česko

  12:13
Praha - Pražský magistrát si neví rady s tím, jestli trestat, nebo netrestat řidiče, kteří vlastní takzvaný antiradar.
Policie - ilustrační foto

Policie

Podle ministerstva dopravy jsou antiradary jednoznačně nelegální. Magistrát však v uplynulých dnech několik řízení s řidiči kvůli držení tohoto zařízení zastavil. Týká se to třeba řidičky, kterou policisté zastavili letos v červenci, kvůli nesvítícímu světlometu. Při kontrole zjistili, že má ve voze i přenosný antiradar.

 Hlídka pak řidičku předala magistrátu, který s ní zahájil správní řízení, za což jí hrozila až stotisícová pokuta. Magistrát ale její případ odložil. O podobném případu včera informovala televize Nova. Řidič v reportáži měl za to, že když magistrát věc odložil, znamená to, že s používáním radarů souhlasí.

Proti tomu se však ohradilo ministerstvo dopravy. „Náš výklad je opačný,“ řekla mluvčí rezortu Marcela Žižková.Magistrát přiznává, že neví, jak si s antiradary poradit. Zákon o provozu na pozemních komunikacích, který užívání zařízení jako jsou antiradary upravuje, je totiž nejednoznačný. „My jsme to odložili s tím, že čekáme na vyjádření ministerstva dopravy, a až ho dostaneme, případ znovu otevřeme,“ řekl Nově mluvčí magistrátu Petr Volf.

Zákon říká, že nikdo nesmí používat technická zařízení, která znemožňují nebo ovlivňují činnost technických prostředků policie. Právník zmíněné řidičky však argumentuje, že pasivní detektor signálu činnost policejního radaru neovlivňuje, a tudíž se na něj příslušná pasáž zákona nevztahuje.

Dopravní policie i ministerstvo dopravy tvrdí opak. Podle nich používání antiradaru, byť pouze detekčního, ovlivňuje funkci přístroje tím, že kazí efekt jeho činnosti. Pokud řidič přístroj zaměří, eliminuje jeho kontrolní funkci. Proto je používání jakéhokoli antiradaru trestné a policisté by ho měli sankcionovat. „Podle názoru právníků ministerstev vnitra a dopravy není užívání takového přístroje v pořádku,“ zopakovala stanovisko mluvčí resortu dopravy Marcela Žižková.

 Rozhodnutí magistrátu zastavit přestupkové řízení uvítali výrobci detekčních radarů. „Potvrdilo se naše stanovisko, že radarové a laserové detektory lze v Česku používat bez jakéhokoli omezení,“ konstatovala Regina Draškovič ze společnosti Cyberdyne Technologies. Podle jednatele společnosti Jaromíra Jiříka navíc firma už podala na ministerstvo financí žádost o proplacení nákladů, které vydala na vyvrácení nesprávného výkladu ministerstva dopravy. Pokud jí stát částku ve výši několika set tisíc korun neuhradí, dá celou věc k soudu.

 Zažalovat stát chce i o náhradu zisku, o který přišla nepravdivou agitací ministerstev a policie. „Vyčíslení škody v současné době probíhá. Předpokládáme, že jen za naši firmu se bude pohybovat v řádech až desítek milionů korun. Škody obdobného řádu mohly vzniknout i ostatním firmám, kterých jsou desítky,“ uvedla Draškovič.
 Podle Žižkové by měl o správnosti výkladu rozhodnout soud. Ministerstvo dopravy chce ale připravit novelu zákona, která definitivně zakáže i používání pasivních zařízení.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat