Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úředníci si rozdělili miliony na odměnách. Překvapilo to i starostku

Česko

  7:00
PRAHA - Odměny vyšší než 3 miliony korun si rozdělili vedoucí pracovníci radnice Prahy 6. Nebývale vysokou prémii si prý zaslouží třeba za aktualizaci voličských seznamů, aktivní vyjadřování se na zasedáních a za organizaci hromadné svatby. Odměnu dostalo 15 lidí, průměrně si tak úředníci přilepšili o 200 tisíc.
peníze (ilustrační foto)

peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jak vysoké odměny úřad zdůvodnil? Docela kuriózně. Příprava materiálů pro komunikaci s médii, organizace výstav a Farmářských trhů, zajištění aktualizace voličských seznamů, příprava hromadné svatby, účast na konferencích a řádných zasedáních zastupitelstva, to je výběr bodů, kterými se radnice Prahy 6 snaží obhájit přidělení prémií.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen za rok 2011 si vedoucí pracovníci rozdělili 2 745 tisíc korun, za první měsíce roku 2012 si stihli k platu z veřejných financí rozdělit dalších 400 tisíc. Na výši odměny upozornil Jiří Hovorka, který vede s úřadem dlouhodobě několik sporů. Tomu ale radnice odmítla k rozdělení odměn poskytnout další podrobnosti. Jde sice o nakládání s veřejnými financemi, ale podle vyjádření Prahy 6 by zveřejněním bližších informací mohlo dojít k omezení soukromí úředníků.

Obrovská částka překvapila i starostku
Částka překvapila i starostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou, která se konkrétní výši dozvěděla až od redaktorky serveru Lidovky.cz. "To bylo vážně vyplaceno?" reagovala překvapeně Kousalíková. "Ta částka je obrovská," uvedla posléze.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle Kousalíkové má na starosti odměny tajemník a rada pražské části. "Já odměny nepřiděluji, snažím se, aby nebyly rozdávány plošně, některé i škrtám. Jde mi o to, aby odměny dostávali jen pracovníci, kteří udělali něco výjimečného," řekla starostka.

Nárokových 200 tisíc?
Podle tajemníka radnice Prahy 6 Jana Holického úřad odměnil patnáct vedoucích úředníků, ale nešlo o plošné odměny. Každý pracovník byl prý odměněn podle odvedené práce. "Někteří vedoucí nedostali ve čtvrtletí vůbec žádnou odměnu," řekl Holický.

PSALI JSME:

Přesné odměny úřad nechce sdělovat, průměrná prémie ale činí přibližně 200 tisíc na jednoho úředníka. "Ta částka je příliš vysoká. Navíc ne zcela odpovídá práci úředníků," komentoval výši prémií opoziční zastupitel v Praze 6 Antonín Nechvátal. "Funguje to skoro jako nároková záležitost, jako kdyby takové odměny byly automatické," uvedl Nechvátal. 

Odměny za šetření
Paradoxní je, že mimořádné odměny dostali vedoucí úředníci i za úsporná opatření na úřadě. Podle Holického se to ale pražské části vrátí v dalším šetření. "To je velmi správný přístup, protože je to motivace pro vedoucí úředníky, aby dlouhodobě spořili," uvedl Holický.