4. února 2016 9:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zamítl Ďuricovu žalobu. Úředník z Bémovy éry chtěl odškodné kvůli zveřejnění platu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Bývalý šéf majetkového odboru pražského magistrátu Peter Ďurica, který v čele klíčového odboru působil v éře Romana Janouška a Pavla Béma, neuspěl s žalobou proti pražským radním. Žaloval je kvůli zveřejnění platu, který se dostal k novinářům v rámci zákona o veřejném přístupu k informacím. Ďurica uvedl, že se jedná o diskriminaci, protože platy ostatních úředníků nikdo nezveřejnil.

Soudce Pavel Fajbert Ďuricovu žalobu zamítl. „Zaměstnanec v takové pozici by měl mít zdravé sebevědomí, aby ten příjem unesl a unesl i to, že se o něm bude vědět,“ zdůvodnil verdikt podle serveru Aktuálně.cz.

Novinář opakovaně žádal, aby mu ředitel pražského magistrátu Martin Trnka na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělil platy dvou nejvyšších úředníků pražského magistrátu z období Pavla Béma a Romana Janouška, konkrétně Petera Ďurici a Jiřího Tomana. Ďurica šéfoval odboru majetku a Toman řídil odbor investic. Trnka žádost dvanáctkrát zamítl s odůvodněním ochrany soukromí.

S Trnkovými rozhodnutími ale nesouhlasilo ministerstvo vnitra a jeho verdikt dvanáctkrát zrušilo jako nezákonný. Rada hlavního města v říjnu 2013 nařídila Trnkovi, aby uposlechl zákon a informace o platech úředníků poskytl. Radní se domnívali, že veřejný zájem převažuje nad ochranou soukromí. I s přihlédnutím k rozhodnutí ministerstva vnitra a negativním ohlasům médií.

Ochrana osobnosti

Zmíněným usnesením se nyní zabýval Obvodní soud pro Prahu 1. Ďurica totiž na radní podal žalobu kvůli ochraně osobnosti, v níž požadoval omluvu a odškodné 150 tisíc korun. Soud jeho požadavkům nevyhověl a žalobu zamítl. Jak vyplynylo z poskytnutých informací, Ďuricův měsíční plat dosahoval v roce 2010 měsíčně 128 tisíc korun.

Ďuricův advokát je ale přesvědčen, že došlo při uveřejnění k diskriminaci. „V jiných případech bylo postupováno odlišně. Jen u pana Ďurici a Tomana rozhodovala rada, jen u nich dvou byla vydána speciální důvodová zpráva, jedině v jejich případě bylo následně vyhověno. Já v tom usnesení čtu: Budeme chránit všechny kromě Ďurici a Tomana, kdybychom je dál chránili, mohli bychom ohrozit sebe,“ řekl pro Aktuálně.cz.

Nesmyslná žaloba

Nikola Šmejdířová, právní zástupkyně města, považuje žalobu za nesmyslnou. „Žalovaná strana poskytla údaje v souladu s právní úpravou. To, že o informaci byl žádán magistrát a věnovala se tomu v rámci interních procesů rada, je irelevantní,“ uvedla.

Soudce Pavel Fajbrt žalobu neuznal. „Podle zákona o svobodném přístupu k informacím, tak jak jej vyložil Nejvyšší správní soud, jednoznačně vyplývá, že tato informace poskytnuta být měla,“ uvedl soudce.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.