Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Druhá medaile pro Clintona. Za rozvoj demokracie mu Pavel udělil Řád TGM

Česko

  10:47aktualizováno  12:15
Americký exprezident Bill Clinton obdržel v úterý v poledne Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy od prezidenta Petra Pavla za „vynikající zásluhy o rozvoj demokracie“. Clinton se podle Pavla zásadním způsobem zasloužil o prosazování demokracie a stability v Evropě v souvislosti s rozšiřováním NATO. Clinton je víc než 25 let držitelem Řádu Bílého lva, tedy nejvyššího českého vyznamenání.

„Je mi velkou ctí, že Vám dnes mohu předat vysoké státní vyznamenání při příležitosti 25. výročí vstupu Česka do NATO,“ prohlásil směrem ke Clintonovi po předání vyznamenání Pavel.

„Jste bezpochyby osobností, která se zapsala do moderních dějin nejen České republiky, ale i celého evropského regionu,“ dodal.

Pavel za rok od nástupu do funkce uděloval vyznamenání zatím jednou. Loni 28. října ocenil 62 osobností. Nejvyšší vyznamenání, Řád Bílého lva od něj obdrželi například bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart, bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pavel a Clinton ve 13:45 vystoupí na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost s hlavními projevy. Už dopoledne u příležitosti čtvrtstoletí Česka v NATO mluvili premiér Petr Fiala, ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) či ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Čtvrtý držitel obou nejvyšších vyznamenání

Clinton je teprve čtvrtou osobností, které obdržely z rukou českého prezidenta obě nejvyšší státní vyznamenání – Řád Bílého lva i Řád T.G.M. Před ním to byli Karel Schwarzenberg, Nicolas Winton a Václav Havel.

Řádu Bílého lva Clintonovi předal během své návštěvy Spojených států v září 1998 český prezident Václav Havel, a to v nejvyšší formě, kterou je řád l. třídy s řetězem. Kromě Clintona dostali Řád Bílého lva také další američtí prezidenti, kteří ovšem v době udělení již nebyli ve funkci, a to George Bush starší a Ronald Reagan.

Řád Bílého lva propůjčuje nebo uděluje prezident republiky, a to jak občanům ČR (za zvláště vynikající zásluhy o stát), tak cizincům (za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky). Řád má dvě skupiny - občanskou a vojenskou - a pět tříd, z nichž I. třída je nejvyšší, a řádový řetěz, který může být udělen jen hlavám států. Ročně se počet těchto vyznamenání pohybuje v několika málo exemplářích. Prezidentu ČR přísluší řádová insignie I. třídy řádu, včetně řetězu, která mu po skončení úřadu může být usnesením obou komor Parlamentu propůjčena doživotně.

Státní vyznamenání mají v České republice a předtím v Československu tradici již od roku 1922, kdy byl zřízen čs. Řád Bílého lva. V období druhé světové války vznikla řada vojenských vyznamenání. Po roce 1948 byl systém státních vyznamenání přebudován, jejich počet značně vzrostl, což v očích veřejnosti znamenalo ztrátu jejich významu. Státní vyznamenání v současné podobě byla ustanovena zákonem z roku 1994 a poprvé byla udělena 28. října 1995.

Prezident může kromě Řádu Bílého lva udělit či propůjčit Řád T. G. Masaryka a medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají hlavě státu Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Prezident však může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez jejich návrhu, k jeho rozhodnutí je ale potřeba kontrasignace předsedy vlády. Vyznamenáni mohou být čeští občané 1. ledna a 28. října, cizinci kdykoli.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!