Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA se brání. Prý diskriminací

Česko

Americké tažení proti terorismu - Pasažéři letů musejí podstoupit osobní prohlídky a projít skenerem

Spojené státy zpřísnily kontroly pasažérů ze 14 „podezřelých“ zemí. Obama plánuje i další změny

WASHINGTON/PRAHA Americký prezident Barack Obama se po jedenáctidenní dovolené na Havaji vrátil do Bílého domu a hned začal řešit těžký úkol - musí totiž napravit reputaci amerických tajných služeb. Ty zcela selhaly, když o Vánocích neodhalily teroristu, který propašoval do letadla z Amsterodamu do Detroitu výbušninu.

K zásadním změnám již za posledních pár dní ve Spojených státech došlo. Washington například rozšířil o desítky jmen seznam osob, které kvůli možnému napojení na teroristické sítě podléhají přísnější kontrole při vstupu do země. Nová jména přibyla také do seznamu lidí, kteří do Spojených států vůbec nesmějí vstoupit.

„Z hlavního registru podezřelých byly přesunuty desítky lidí na seznamy zvlášť sledovaných osob,“ uvedl k tomu mluvčí Bílého domu Bill Burton.

Druhou změnou jsou od pondělka zpřísněné bezpečnostní kontroly pro všechny cizince směřující na letiště v USA. Zvláštní pozornost je na letištích po celém světě věnována občanům konkrétních 14 států a pasažérům, kteří z těchto, podle Washingtonu „nebezpečných“, států do Ameriky míří.

Včera v Americe došlo hned ke dvěma poplachům - letiště v kalifornském Meadows Field bylo zčásti evakuováno kvůli nálezu podezřelé kapaliny a v Minneapolisu evakuovali prostory kolem výdeje zavazadel poté, co tam na podezřelé zavazadlo upozornil pes cvičený na výbušniny.

Obama si včera pozval do Bílého domu několik členů své administrativy, včetně ministryně zahraničí Hillary Clintonové a ministra obrany Roberta Gatese. Přítomni byli také ředitel tajných služeb Dennis Blair a šéf CIA Leon Panetta či šéf FBI Robert Mueller. S nimi Obama probíral další možné kroky a změny v systému obrany země proti terorismu. Jaká konkrétně budou další zpřísnění, včera řečeno nebylo, nicméně už ta dosavadní vyvolala po celém světě vlnu kritiky. Bouří se zejména země zařazené na seznam „podezřelých“. Jsou to konkrétně Kuba, Írán, Súdán, Sýrie, Afghánistán, Pákistán, Jemen, Irák, Libanon, Libye, Somálsko, Saúdská Arábie, Alžírsko a Nigérie. Všichni občané těchto zemí, ale i cestující z těchto států bez ohledu na národnost, musejí na letišti podstoupit často nepříjemnou, velmi podrobnou osobní prohlídku. Vedle samotných pasažérů se nová opatření nelíbí ani politikům. „Je nespravedlivé takto diskriminovat 150 milionů lidí kvůli chování jedné osoby,“ uvedla nigerijská ministryně informatiky Dora Akunyiliová s poukazem na nigerijského útočníka Umara Farouka Abdula Mutallaba. „Nigérie ho přece nijak neovlivnila ani nevycvičila,“ narážela na fakt, že Nigerijec byl vycvičen Al Kajdou v Jemenu.

Z nových opatření nejsou nadšeni ani někteří bezpečnostní experti. Ptají se, zda prohledávání odhalí bombu. Mutallab měl totiž výbušnou látku schovanou ve spodním prádle, což se nejspíš osobní prohlídkou stejně zjistit nedá. Podle odborníka na terorismus Ricka Nelsona navíc mohou atentátníci změnit taktiku. „Mohou se inspirovat pašeráky drog a ukrýt výbušninu do tělesných dutin,“ uvedl Nelson. „Spíš bychom se měli snažit rozkrývat teroristickou činnost ještě předtím, než se útočníci dostanou na letiště,“ dodal.

Bezpečnost Světová letiště Řada letišť přijala po 25. prosinci, kdy došlo k pokusu o atentát na americké letadlo na lince do Detroitu, speciální bezpečnostní opatření. Mnoho zemí také oznámilo záměr zavést lepší technologii pro skenování cestujících. Jiné státy zase okamžitě zpřísnily prohlídky cestujících a jejich zavazadel. Velká Británie Premiér Gordon Brown 3. ledna oznámil, že na letištích bude instalována pokrokovější technologie pro osobní prohlídky. Vedle nových skenerů bude na letišti přítomno více cvičených psů, kteří jsou schopni vystopovat výbušniny. Zpřísní se i kontrola zavazadel. Nizozemsko Bezpečnostní služba již používá dva skenery, které prosvítí celé tělo. Tato kontrola se týká pouze letů do Spojených států. Země mimoto plánuje nákup dalších 13 speciálních skenerů, které jsou k cestujícím diskrétnější. Francie Tamní vláda nařídila zpřísnit osobní kontroly cestujících a jejich zavazadel, zejména u lidí směřujících do Spojených států. U všech odletových bran se navíc cestující znovu podrobují prohlídkám a obsah všech příručních zavazadel je pečlivě zkontrolován. Německo Vláda posílila opatření již po prosincovém nezdařeném útoku. Žádná další opatření zatím neplánuje. Zvažuje pouze, zda zavést skenování celého těla. Mnoho politiků a odborníků to totiž kritizuje se slovy, že jde o porušování soukromí. Itálie Všechna letiště mají nařízeno, aby zvlášť ostražitě kontrolovala všechny pasy pasažérů směřujících do Spojených států. Důkladnější jsou i prohlídky cestujících a zavazadel. Co nejdříve také má být zavedeno skenování celých postav. Španělsko I zde se zpřísnila bezpečnostní opatření. Cestující do Spojených států však žádným speciálním prohlídkám vystaveni nejsou.

Autor: