Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soud rozhodne o odměnách advokátů za opatrovnictví lidí, kteří se nemohou účastnit civilního soudního řízení

Ústavní soud. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soud. Ilustrační foto. | foto: © IlustraČeská pozice

Brno  Ústavní soud v úterý vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části advokátního tarifu. Konkrétně jde o pasáž upravující odměny advokátů za opatrovnictví lidí, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů účastnit civilního soudního řízení. Pokud plénum Ústavního soudu vyhoví návrhu jednoho ze svých tříčlenných senátů, dostanou advokáti za tento typ opatrovnictví více peněz.

Už loni říjnu Ústavní soud rozhodl o změně odměňování za opatrovnictví lidí s neznámým místem pobytu. Úterní nález se týká stejného ustanovení zákona, ale jiné jeho části, která dopadá na opatrovnictví dlouhodobě nemocných.

Advokátní tarif říká, že pokud není stanoveno jinak, odvozuje se takzvaná tarifní hodnota od předmětu sporu, třeba od výše vymáhaného dluhu nebo hodnoty věci. Při výkonu funkce opatrovníka podle sporného ustanovení je však základní tarifní hodnotou 1 000 korun.

Sazba mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby pak podle tabulky v tarifu činí 500 korun. Na základě jiného paragrafu se snižuje ještě o 20 procent na 400 korun. Pokud soud úternímu nálezu vyhoví, přestane se tento způsob výpočtu vztahovat na opatrovnictví dlouhodobě nemocných, klíčový pro výpočet pak bude předmět sporu, podobně jako u běžného zastupování lidí u soudů v občanskoprávních sporech.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Roman Polanski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....