Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ústavu se nepozdávají ceny léků

Česko

  8:18
PRAHA - Zlevní výrobci léků svoje výrobky, nebo za doplatky na ně utratíme o desítky korun víc? Odpověď na tuto otázku nyní zajímá ty, kteří berou medikamenty proti vysokému tlaku. Právě antihypertenziva jsou prvními léky, u kterých Státní ústav na kontrolu léčiv (SÚKL) začal plošně přezkoumávat, jestli za ně české pojišťovny neplatí příliš. Ostatní skupiny léků budou následovat.

Některé léky se totiž v Česku prodávají dráž než v zahraničí. Uvažování ministerstva zdravotnictví a lékového ústavu je jednoduché: Pokud výrobce prodává lék v jiné zemi Evropské unie levněji, proč by za něj české zdravotní pojišťovny měly platit víc?

Až SÚKL zhruba za dva měsíce sníží úhrady pojišťoven za léky na vysoký tlak, ušetří pojišťovny až 578 milionů korun ročně. Otázkou zůstává, na úkor koho - výrobců, nebo pacientů? Doplatek pacienta je totiž rozdíl mezi cenou a úhradou pojišťovny.

Pokud výrobci nezlevní, zaplatí to pacient. U léků na vysoký tlak by to mohlo dělat zhruba korunu na tabletu. „Domnívat se, že při raketovém nárůstu cen energií může farmaceutický průmysl zlevňovat, je naivní,“ prohlásila před časem pro Hospodářské noviny mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Státní úředníci to však vidí jinak. „Jsem schopna na číslech ukázat, že přípravek je ve Slovenské republice obchodován za nějakou cenu, v České republice za vyšší. Dalo by se předpokládat, že ten prostor (pro zlevnění) tam je,“ uvedla v ČTK Radka Mahovská ze SÚKL.

Například lék Ramil se v Česku prodává průměrně za téměř 158 korun, v Maďarsku v přepočtu za 128 korun a na Slovensku za 82 korun za balení. Úhrada pojišťoven za tento lék se nejspíš sníží o dvacet procent.

Léky proti vysokému tlaku přišly na řadu jako první mimo jiné i kvůli tomu, že je v této skupině se stejnou účinnou látkou velká konkurence. Proto úřad předpokládá, že nakonec výrobci zlevní. Lék, který bude levnější a tedy bez doplatku, totiž bude mít na trhu výhodu. Lidé budou raději chtít právě tento výrobek než jiné výrobky, na které by museli doplácet.

V dalších měsících ale SÚKL přezkoumá úhrady i ostatních léků. „Postupně bude revize provedena na všech léčivých přípravcích hrazených z veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí úřad.

Stále zůstává v platnosti pravidlo, že v každé skupině léčivých látek má být jeden plně hrazený. Když hrozí, že by tato zásada byla porušena, není pro SÚKL porovnání s ostatními státy EU rozhodující, určí pojišťovnám vyšší úhradu. Tento postup úředníci zvolili zatím u 5 z 13 posuzovaných skupin léků.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!