Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno dál povede Markéta Vaňková, zastupitelé ji znovu zvolili primátorkou

Česko

  10:02aktualizováno  11:43
Brněnští zastupitelé na ustavujícím zasedání znovu zvolili Markétu Vaňkovou z ODS do funkce primátorky. Podle dohody se postupně ujali funkcí i její kolegové z koalice tvořené ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, ANO a ČSSD.

Markéta Vaňková byla jedinou kandidátkou na post primátorky. Dostala pak hlasy všech zastupitelů z domluvené koalice, tedy drtivou většinu 42 z 55 zastupitelů.

Zopakovala, že Brno čekají čtyři složité roky, ale věří, že je všichni společně zvládnou.

„Také věřím, že se nám podaří dokončit nový územní plán,“ poukázala primátorka na nesplněný slib z uplynulého volebního období, přestože byl pro ni i další strany tento dokument zásadní prioritou.

Zastupitelé postupně zvolili i další členy rady. Pozice náměstka se postupně ujal René Černý a Karin Karasová z hnutí ANO, Robert Kerndl (ODS) a Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Další místa v radě obsadil Petr Bořecký (ANO), Filip Chvátal (KDU-ČSL), Irena Matonohová (STAN), Tomáš Aberl (TOP 09), Petr Kratochvíl (ODS) a Jiří Oliva (ČSSD).

Politici rovněž rozhodli, že tři zastupitelé budou své funkce vykonávat uvolněně: Anna Putnová (TOP 09), Kateřina Jarošová (ANO) a Tomáš Skřička z opoziční SPD, který se stal předsedou kontrolního výboru.

Na toto místo neúspěšně kandidoval i lídr Žít Brno Matěj Hollan.

„U SPD se už v městské části Brno-střed ukázalo v uplynulém volebním období, že neplní svou opoziční roli a hájí postup radnice. Já vím, že to máte v koaliční smlouvě, ale je to špatný přístup. Podobně SPD jako proruská strana není ani v předsednictvu Poslanecké sněmovny,“ vytkl vedení Brna. Nakonec ale Hollan dostal jen tři hlasy.

Autor: