17. srpna 2018 10:15, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústecký soud poslal bývalého učitele za podvody na 8 let za mříže. Lákal peníze od žen

JAROSLAV DOLEŽAL, obžalovaný, sňatkový podvodník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JAROSLAV DOLEŽAL, obžalovaný, sňatkový podvodník. | foto: ČTK

Ústí nad Labem Ústecký krajský soud v pátek poslal bývalého učitele Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody na osm let do vězení. Muž si půjčoval pod různými záminkami peníze od žen, sliboval jim společnou budoucnost.

Doležal si půjčoval od žen většinou ze středních a severních Čech různě vysoké částky od roku 2008 do loňska. Ženy mu půjčovaly stovky tisíc korun, ale také milion nebo 2,6 milionu korun. Muž se k činům doznal, peníze používal na hazard. „Soud považuje skutkový děj bez důvodných pochybností za prokázaný,“ uvedl soudce. Státní zástupce navrhoval šestačtyřicetiletému muži devět a půl roku vězení.

S většinou z žen se Doležal seznámil na internetové seznamce a sliboval jim společný život. Záminky pro půjčení peněz byly různé, několikrát žádal finance na pohřeb otce, zaplacení společné dovolené, na kauci na společné bydlení, peníze na uhrazení škody za zaviněnou dopravní nehodu. Řada žen si přitom musela sama půjčit, aby Doležalovi peníze dala. Od více než tří desítek žen si půjčil zhruba 18 milionů korun, část dluhů postupně splatil. Soud uložil Doležalovi některé částky splatit, další ženy odkázal s dluhy na řízení občanskoprávní. 

Doležal se ženám, které vypovídaly, omluvil. Motivem byla údajně závislost na hazardu. Ženy většinou očekávaly, že se stanou Doležalovými životními partnerkami, pět z poškozených s ním má dítě. 

V minulosti byl Doležal za podobnou trestnou činnost již odsouzen. Nyní mu hrozil trest pět až deset let vězení. Za přitěžují okolnost označil soud to, že muž jednal s rozmyslem, dlouhodobě a šlo o vysoké částky. Podle soudu nelze považovat za polehčující okolnost lítost, v závěrečné řeči totiž Doležal uvedl, že si ženy mohou za to samy, protože si neověřovaly, na co peníze budou použity. Jako polehčují okolnost soudce označil to, že podle znalců Doležal jednal při zmenšené příčetnosti a že část dluhů uhradil. 

S verdiktem se státní zástupce Lukáš Otipka neztotožnil. „Navrhoval jsem vyšší trest s ohledem na množství poškozených, na množství vylákaných peněz, dlouhodobost a zejména také na další okolnosti případu, kdy jsem zmiňoval značně manipulativní způsob, jakým byly obžalovaným peníze vylákávány,“ uvedl státní zástupce po vynesení rozsudku, které trvalo zhruba dvě hodiny.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRÁTOR SW a HW

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz