Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústí bude při demonstraci hlídat 400 policistů

Česko

  15:38
ÚSTÍ NAD LABEM - Ulice Ústí nad Labem bude při sobotním pochodu hlídat asi 400 policistů a 100 městských strážníků. Informovala o tom policejní mluvčí Jarmila Hrubešová, která zároveň nevyloučila možné výtržnosti.

Policie (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na facebooku se na demonstraci ohlásilo zhruba 1000 lidí a do města se mají sjet i příznivci nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Jejich poslední velká akce na severu Čech přerostla 10. září ve Varnsdorfu v potyčky s policií. Organizátor Milan Sůra čeká účast zhruba 400 lidí.

ČTĚTE DÁLE O PROTESTNÍCH POCHODECH:

Není to nijak výjimečné opatření. Od 300 do 700 lidí nasadila státní policie prakticky na všechny z osmi předchozích víkendů, které naplnili nespokojení obyvatelé severních Čech demonstracemi proti kriminalitě i neoficiálně proti Romům. Na místě budou tentokrát pořádkové jednotky z Ústeckého a Libereckého kraje, vrtulník i strážníci na koních. Omezené budou i silniční příjezdy do města, na nichž budou stát dopravní hlídky a hledat v autech zbraně.

Organizátor Milan Sůra očekává účast zhruba 400 lidí. Na facebooku se jich přitom nahlásilo okolo tisícovky. Na první velkou demonstraci současné severočeské revolty přitom přišel zhruba stejný počet lidí, jako se přes sociální síť nahlásil. "Z té tisícovky tvoří asi 450 lidí dívky okolo 17 let a nečekáme, že by ve skutečnosti přišly," řekl Sůra. Svou účast mu prý potvrdilo zhruba 100 příznivců DSSS a okolo stovky dalších lidí. "K tomu se zřejmě přidají čumilové, takže by nás mělo být okolo 400," dodal.

FOTOGALERIE

Těžkooděnci u ubytovny Sport

Podívejte se na fotografie z demonstrace ve Varnsdorfu ZDE

Doprava ve městě by narušena být neměla, podle policie se počítá jen s krátkými uzavírkami ulic v době, kdy jimi půjde dav. Pochod začne v 13:00 na Mírovém náměstí a horem přes Velkou Hradební dojdou jeho účastníci až k hotelu Vladimír, odkud se vrátí po Masarykově ulici zpět do centra na Lidické náměstí.¨

Na mítinku budou řečnit i zástupci DSSS a organizátor varnsdorfských mítinků Lukáš Kohout. "Řekli jsme, že dáme prostor každému, kdo o to zažádá. Chtěl jsem pozvat i člověka z (romského sdružení) Romea, ale nezvedá mi telefon a asi se se mnou bavit nechce," řekl Sůra. "Nemůžeme vyloučit, že bude docházet k narušení veřejného pořádku nebo k páchání trestných činů a přestupků," uvedla Hrubešová. Důvod k obavám zavdává i DSSS, která vyzvala své příznivce k co nejhojnější účasti a zároveň varovala před možnými střety s anarchisty, jejichž komunita je v Ústí n. Labem relativně početná. "Trasa pochodu vede kolem hospody, ve které se ústečtí anarchisté scházejí," uvedla DSSS na svém webu.

O půl hodiny později začne mítink i ve Varnsdorfu, kolik lidí na něm bude, si ale nikdo nikdo netroufá odhadnout. Část Varnsdorfských se prý chystá do Ústí, a tak policie ani žádná zvláštní opatření nechystá. "Ve městě bude zvýšená koncentrace hlídek, jejich počet ale zveřejňovat nebudeme," řekl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat