Rezignovat má i středočeské vedení:Vedení ČSSD vyzvalo středočeské krajské vedení strany, aby kvůli Rathově kauze rezignovalo. Mělo by se to stát pravidlem pro podobné situace. |
Rath je ve vazbě a o jeho vydání k trestnímu stíhání bude rozhodovat sněmovna. Mandátový a imunitní výbor, kterého se chce poslanec účastnit, zasedne v úterý. Sociální demokraté nyní zvažují další kroky, kterými by minimalizovali dopady kauzy.
"Myslím, že se musíme snažit získat ztracenou důvěru pro sociální demokracii," uvedl místopředseda ČSSD a člen středočeské organizace strany Milan Urban. Exministr, o kterém se hovoří jako o možném Rathově nástupci v čele kraje a kandidátky pro podzimní regionální volby, je pro to, aby kvůli kauze svou funkci opustil i předseda krajské organizace a poslanec Richard Dolejš.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Myslím si, že to vedení, které dlouhodobě podporovalo diktátorskou politiku Davida Ratha a prolínání některých lidí do stranických pozic, z toho prostě politickou odpovědnost vyvodit musí," řekl Urban. I podle dnešních informací ze zákulisí už Dolejš v pátek slíbil, že funkci brzy opustí.
PŘEČTĚTE SI: |
Podle čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka strana zatím na kauzu reagovala dobře. Jakékoli "litování" Ratha podle něj není v takovém případě na místě, i když hejtmanovi sympatizanti s ním mohou lidsky cítit.
"Přimlouvám se za ryze politickou reakci strany, která se musí vždycky odříznout okamžitě od korupčních a zločinných kauz. A to myslím, že bylo nutné, bylo správné, i když bolestivé. Ale je nutné na tom trvat," řekl Komárek.
Je podle něj nepochybné, že konkurenční strany případ využijí v kampaních před nadcházejícími volbami. ČSSD k případu musí přistupovat rozumně. Rathův poklesek by podle něj mohl sociální demokracii marginalizovat. Komárek se domníval, že se ČSSD dnes tématu měla věnovat hlouběji na úkor diskuse o výběru prezidentského kandidáta, kterým se stal Jiří Dienstbier.