Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Umírali ředitelka, studentky, učitel i nadějná atletka. Kdo jsou oběti tragédie

Útok střelce na Filozofické fakultě UK nepřežila ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK Lenka Hlávková. (22. prosince 2023) foto: Facebook: Ústav hudební vědy FF UK

Na sociálních sítích přibývá příběhů lidí, kteří se stali obětí šíleného střelce. Mezi mrtvými jsou studenti, ale i ředitelka jedné z kateder Filozofické fakulty UK nebo učitel. Podle oficiální bilance zemřelo při tragédii 15 lidí, včetně pachatele.
  11:17aktualizováno  23. prosince 9:29

Ústav hudební vědy FF UK již v pátek dopoledne potvrdil úmrtí své ředitelky. „S hlubokou lítostí oznamujeme, že včerejší nadějeplné zprávy se bohužel nepotvrdily. Na základě ověřené informace od rodiny a s jejím svolením oznamujeme, že naše kolegyně a ředitelka Ústavu hudební vědy FF UK Lenka Hlávková včerejší útok nepřežila,“ stojí v oznámení.

„Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým, v první řadě rodině. Je to pro nás všechny nesmírně krutá zpráva. Zůstávejme ve vzájemné podpoře,“ uzavřel text doplněný černobílou fotografií.

Pod příspěvkem kondolují lidé. „Hlubokou soustrast rodině. Toto je zlá noční můra,“ napsala uživatelka Lenka Gaierová. „Nenacházím slova, hodně síly všem pozůstalým,“ popřála Zuzana Jandová.

„Neuvěřitelné, hlava mi to nebere. Tak krásná osoba. Upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ komentoval pod příspěvkem Tomáš Jamník.

„Nikdy nezapomeneme. Jeden z nejlaskavějších lidí vůbec. Hlubokou soustrast rodině,“ napsala Monika Jagerová.

„S hlubokou lítostí, na základě ověřené informace od rodiny a s jejím svolením oznamujeme, že naše kolegyně, korektorka Lidových novin, studentka 1. ročníku češtiny v komunikaci neslyšících a především kamarádka Lucie Špindlerová včerejší útok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nepřežila,“ uvedly Lidové noviny na webu.

„Vyjadřujeme hlubokou soustrast všem pozůstalým, především rodině. Je to pro nás nesmírně bolestná zpráva,“ uzavřela redakce v kondolenci.

I svět atletiky zasáhla čtvrteční tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při níž zemřelo 15 lidí. Jednou z obětí je dvacetiletá talentovaná koulařka Klára Holcová, studentka archivnictví a bohemistiky. Mezi obětmi je i mladá studentka Aneta Richterová, která byla aktivní členkou dobrovolných hasičů.

Další z obětí je i odborník na dějiny finské literatury a literární teorie, švédštinu, finsko-švédskou literaturu Jan Dlask. Informoval o tom jeho kamarád na Facebooku. „V této těžké chvíli myslíme hlavně na Honzovu maminku,“ dodal.

Na oddělení finských studií vědecky a pedagogicky Jan Dlask působil od roku 2002. Dlask se zaměřoval i na české překlady finské literatury, které recenzoval v kulturním tisku. Dříve externě vyučoval švédštinu a finštinu na Univerzitě Pardubice a příležitostně z těchto jazyků překládal či tlumočil.

Mezi další oběti se řadí i studentka studijního programu Jazyky a komunikace neslyšících Magdaléna Křístková. Když útočník vtrhl na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, studentka Magdaléna měla zrovna přednášku. „Přes noc jsme doufali, že bude v jedné z nemocnic a vše dobře dopadne, ale ráno přišla nejhorší zpráva,“ uvedlo město Roztoky na Facebooku, odkud studentka pocházela.

„Radostná, milá a nesmírně schopná a činorodá Majda už mezi námi není a bude nám chybět,“ doplnilo město. Magdaléna Křístková byla součástí tábornického klubu Draci, účastnila se i mnoha akcí v rodném městě Roztoky.

Útok nepřežila také studentka Aneta Richterová. Na Facebooku o tom informoval Sbor dobrovolných hasičů Velichovky, jehož byla členkou. „Milovaná dcera a ségra, usměvavá a za všech okolností vždy upřímná kamarádka a aktivní členka našeho sboru, našeho týmu.… byla součástí každého jednoho z nás,“ uvedl sbor.

Hasičský sbor odkázal na sbírku, která byla vytvořena pro pozůstalé Anety. „Anetka se zapsala do našich srdcí, ať už v našem hasičském kolektivu nebo v tom Kameneckém,“ doplnil hasičský sbor.

V budově filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha policie pracovala celou noc na pátek. Identifikovala všech 13 obětí, které zemřely na místě. Pozůstalým nabízí psychologickou pomoc.

„Třináct obětí zahynulo přímo na místě činu. Čtrnáctý mrtvý je samotný střelec. Jedna oběť zemřela ještě v nemocnici při hospitalizaci,“ upřesnil v pátek odpoledne ministr vnitra Vít Rakušan. Podle počtu obětí je nejtragičtějším případem střelby v historii Česka.

Mezi zraněnými, kterých je podle dopoledního vyjádření ředitele pražské policie Petra Matějčka 25, jsou podle vicepremiéra tři cizí státní příslušníci – jeden Nizozemec a dva občané Spojených arabských emirátů.

Událost vyvolala šok i vlnu solidarity. Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Policejní preventivní opatření po čtvrteční střelbě na Univerzitě Karlově budou v Česku trvat minimálně do 1. ledna, řekl Rakušan.

Mrtvý je po čtvrteční střelbě i pachatel, který po útoku zřejmě spáchal sebevraždu. Podezřelým je čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň na Kladensku, který střelné zbraně držel legálně a dosud neměl záznam v trestním rejstříku a podle Rakušana ani v jiných registrech, které by indikovaly rizikovost daného člověka, jako je třeba registr dlužníků.

Střelec se podle policie inspiroval obdobným případem v zahraničí, střelba byla podle všeho činem osamělého pachatele.

Autoři: ,