Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Už mě to nebaví.’ Mladí nevydrží v práci, každý třetí dal za poslední rok výpověď

Najezte se někde venku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Najezte se někde venku | foto: Shutterstock

PRAHA „Končím. Práce na přepážce mě už nebaví,“ sdělila řediteli minulý týden pětadvacetiletá pracovnice českobudějovické banky, kde nesetrvala ani rok. Podobné důvody výpovědi zní bankovním sektorem docela často, hlavně ze strany zaměstnanců ve věku okolo třiceti let.

Zrychlenou fluktuací zaměstnanců netrpí jen finančníci, na pracovním trhu se mezi mladšími lidmi rozjel trend častého přepřahání. Ekonomická fáze tomu přeje: nezaměstnanost je rekordně nízká, hlad po pracovnících enormní a firmy se při shánění posil předbíhají ve finančních nabídkách.

Za posledních dvanáct měsíců změnilo podle průzkumu zaměstnání 16 procent ze všech osob, co na trhu práce jsou. Ve věkové skupině do 34 let byl ale podíl jedinců, kteří v práci dali výpověď, vysoko nad celkovým průměrem – bylo jich 28 procent.

„Třetina mladých lidí je otevřená lepším pracovním nabídkám a téměř každý pátý nové místo aktivně hledá,“ sdělil LN Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portály s pracovními nabídkami a udělala si průzkum mezi tisícovkou zaměstnanců mezi 18 a 64 lety z nejrůznějších oborů.

Byznys potřebuje každou ruku

Pro zaměstnance je to období žní a byli by v krátkodobém horizontu sami proti sobě, kdyby výhodné hospodářské konstelace nevyužili. Pro firmy je to podstatně horší zpráva. Plnohodnotné zaučení nové posily trvá minimálně rok, až pak se začne firmě vyplácet.

„Nejde jen o to, že se musí naučit nějakou činnost. Musí také pochopit kontext, navázat vztahy se spolupracovníky a třetími stranami, získat jejich důvěru. Až pak může říci, že se zaučil a je schopen být pro firmu přínosem,“ popisuje Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů.

Teď, když byznys potřebuje každou ochotnou ruku a masivně slevuje třeba i z nároků na praxi, musejí firmy „přeběhlictví“ skousnout. Až však zvolní tempo ekonomiky a váhy se vychýlí zase na stranu zaměstnavatelů, protože práce ubude, může se přelétavost nevyplatit.

„Rozhodně nepůsobí dobře, pokud člověk okolo třicítky vystřídal za poslední dva roky pět firem. Kdo nevydrží v jedné práci aspoň dva až tři roky, není pro zaměstnavatele perspektivní,“ dodává.

Trend dříve sužoval především IT sektor nebo průmyslový vývoj, ale rozšiřuje se. Dospěl i do právničiny, finančnictví nebo hotelnictví.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...