Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Uzbekistán se odklání od Ruska

Česko

Středoasijská velmoc opouští postsovětský ekonomický spolek. Taškent nyní pošilhává po plynovodu Nabucco, který by měl propojit Asii s Evropskou unií.

MOSKVA/PRAHA Uzbekistán dal přednost partnerství se Západem před ekonomickou družbou s Ruskem a bývalými sovětskými satelity. Tato středoasijská velmoc nečekaně vystoupila z regionální organizace Euroasijské hospodářské společenství (EAES). Oznámila to v úterý večer agentura Regnum s odvoláním na vysoké zdroje v nejmenované středoasijské republice, která je také členem této ekonomické organizace. Včera pak zprávu potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Taškent oznámil ukončení svého členství v této organizaci už oficiální nótou letos 17. října. Jak agentuře Rosbalt potvrdil nejmenovaný zdroj z ruské vlády, rozhodnutí Uzbekistánu možná souvisí s intenzivními rozhovory, které Taškent vede se západoevropskými státy o své možné účasti na plánovaném plynovodu Nabucco.

Tento projekt v hodnotě osmi miliard eur by měl dopravovat asijský plyn přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska a zcela přitom obejít ruské území. V poslední době provázejí ovšem Nabucco vážné potíže. Většina evropských ekonomů již nevěří, že se stane alternativou k ruským dodávkám plynu. A právě Uzbekistán jako významný vývozce této energetické suroviny by mohl projektu, s jehož realizací se počítalo v roce 2010, dodat nový impulz.

Nedávno o možné spolupráci Uzbekistánu při stavbě Nabucca jednali s uzbeckým prezidentem Islamem Karimovem zástupci Bulharska. Poté Karimov prohlásil: „Doposud se Uzbekistán neúčastnil projektů, které by uzbecký plyn vedly alternativní cestou. Budu nad tím přemýšlet.“ Jenže mezitím konkurenční ruský projekt plynovodu South Stream začíná být přitažlivější i pro řadu původně jednoznačných zastánců Nabucca. Souvisí to s Obamou?

Podrobnosti a důvody vystoupení z EAES ovšem Taškent drží v tajnosti. Je možné, že tento krok souvisí také se zvolením Baracka Obamy prezidentem Spojených států a novými nadějemi uzbeckého vůdce, který je pokládán za diktátora, na vylepšení vztahů s americkou administrativou. Ruští diplomaté nazvali rozhodnutí uzbeckých partnerů lakonicky „suverénním právem“. Ruské ministerstvo zdůrazňuje, že zatím nejde v případě Euroasijského hospodářského společenství o ukončení členství Taškentu, ale pouze o jeho pozastavení. Podle neoficiálních zdrojů ale toto gesto ze strany Uzbekistánu Moskva nevnímá jako zrovna přátelské.

Za uzbeckým rozhodnutím zřejmě stojí také snaha o vstřícný krok vůči Evropské unii.

Brusel totiž v polovině října definitivně zrušil sankce uvalené na Taškent po krvavě potlačeném povstání v uzbeckém Andižanu v květnu 2005. Tehdy zde podle údajů ochránců lidských práv ozbrojené složky zabily přes dva tisíce místních obyvatel.

EAES je mezinárodní regionální ekonomická organizace, která sdružuje několik bývalých sovětských republik, mimo jiné Kyrgyzstán, Arménii, Tádžikistán, Kazachstán či Bělorusko a samozřejmě také Rusko. Vznikla v roce 2000 a hlavním cílem Moskvy tehdy bylo vypracovat společný postoj vůči „vzdálenému“ zahraničí, především vůči evropským odběratelům energetických surovin.

Uzbekistán se stal členem EES až v roce 2006. Vzápětí začal upozorňovat na malou aktivitu organizace, ale ve skutečnosti Karimovovi zřejmě vadil i příliš tvrdý diktát Moskvy. Rusko totiž trvalo na stejné cenové politice i celních předpisech postsovětských vývozců ropy a plynu, popřípadě tranzitních zemí.

Autorka je spolupracovnicí LN

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...