Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Alzheimercentru Ostrava je už 57 nakažených. Zařízení žádá kraj o ochranné pomůcky

V Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza novým koronavirem u 57 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza novým koronavirem u 57 lidí. | foto: ČTK

Ostrava V Alzheimercentru Ostrava bylo novým typem koronaviru nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky. Ve čtvrtek centrum hlásilo 24 pozitivních klientů a devět zaměstnanců, nechalo ale znovu zopakovat testy u lidí, kteří původně měli negativní výsledek.

Po přetestování tak přibylo 16 nakažených klientů a osm zaměstnanců. ČTK to dnes za centrum řekla Martina Svobodová. Ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedna z nakažených klientek centra zemřela.

„Vzhledem k situaci, kdy původně negativně testovaný klient byl druhý den po obdržení výsledků pozitivně testován při vyšetření v nemocnici, jsme přistoupili k přetestování primárně negativně testovaných klientů a zaměstnanců,“ uvedla Svobodová.

Alzheimercentrum Ostrava mělo při vypuknutí nákazy 77 klientů a 70 zaměstnanců, s nemocí covid-19 je tam tedy více než třetina osob. Svobodová dodala, že s ohledem na vysoký počet pozitivně testovaných zařízení požádalo Moravskoslezský kraj o okamžitou personální a materiální výpomoc. „Jsou potřebné zejména omyvatelné obleky, respirátory nejvyšší možné kvality FFP3 bez výdechového ventilu, jednorázové overaly, jednorázové zástěry, nanoroušky a nitrilové zdravotnické rukavice,“ uvedla Svobodová.

Podle ní zařízení hledá urgentně zdravotníky včetně studentů a mediků, kteří by mu byli ochotni pomoci na oddělení izolace. Zájemci se mohou hlásit na čísle 774 774 088.

Vondrák v pátek ČTK řekl, že situace už se řeší. Podle něj si zástupce zařízení už ráno vyzvedl nějaké ochranné pomůcky. Situaci s domovem a jeho potřeby bude řešit vedoucí sociálního odboru. „Budeme se domlouvat na tom, co ještě potřebují a co jim chybí. Kraj v daný okamžik ale nedisponuje respirátory FFP3,“ uvedl Vondrák. Podle něj by zařízení mohla pomoci armáda, ale bude se jednat pouze o podpůrné činnosti, jako je například úklid, dezinfekce a podobně.

Dalším zařízením v regionu, kde se hromadně vyskytla koronavirová nákaza, je Domov pro seniory Iris v Ostravě. Ředitel Michal Mariánek v pátek ČTK řekl, že aktuálně má pozitivních 18 klientů a pět zaměstnanců, což je o jednoho pracovníka více než ve čtvrtek. Opakované testy se tam zatím neprovádějí. Podle Mariánka zařízení čeká na pokyny hygieniků.

V Moravskoslezském kraji se počet pozitivně testovaných ve čtvrtek zvýšil na 558. Z nemoci se vyléčilo dalších deset lidí, celkem už je v regionu 24 vyléčených.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...