Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Brně kvůli opravě viaduktu začala vlaková výluka

Brno dolní nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brno dolní nádraží. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

BRNO První den velké výluky brněnského hlavního nádraží byl bez větších komplikací. Cestující si začali zvykat na jiná místa odjezdů více než stovky vlakových spojů. Vlaky jezdily na čas, prakticky bez zpoždění. Náročnější test čeká dopravu v Brně v pondělí, kdy pojede oproti víkendu téměř dvojnásobek spojů. Výluka skončí 11. srpna.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského výluka zatím způsobovala jen menší problémy. "Většina lidí o výluce ví, vlaky jezdí podle výlukových plánů. Případná zpoždění byla pouze v řádu minut," uvedl Šťáhlavský.

Výluka kvůli opravovanému viaduktu v Křenové ulici se týkala asi 140 spojů, které normálně o víkendu přes opravovaný viadukt jezdí. V pracovní dny se bude jednat o 220 spojů, které denně přepraví téměř 30.000 lidí. "To zatížení bude v pondělí větší, lidé budou do Brna dojíždět do práce," uvedl Štáhlavský.

Dopravní situace v Brně byla klidná

Komplikace nezaznamenal ani brněnský dopravní podnik. "Sami jsme byli překvapení, jak je doprava klidná," řekla ČTK mluvčí městské firmy Linda Hailichová. Dispečeři sledovali i situaci před nádražími.

V Brně začíná výluka na železnici.

V Brně začíná výluka na železnici.

Přestože vlaková doprava v Brně byla zatím bez komplikací, České dráhy dál cestující nabádají, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím o výluce a počítali s větší časovou rezervou při přestupech a přesunech mezi brněnskými vlakovými stanicemi.

Po mnoha desetiletích se vrátila osobní železniční doprava na brněnské dolní nádraží. Železničáři tam vybudovali nové nástupiště. U něj zastavují vlaky EuroCity a expresy, které jezdí mezi Prahou a Břeclaví. Ostatní vlaky dolním nádražím pouze projíždějí.

Lidé si ale na dolním nádraží nemohli koupit jízdenky. "Vyskytly se případy, kdy dolním nádraží někteří chtěli odbavit a koupit si jízdenky. Cestující musí na pokladnu na hlavní nádraží," upřesnil Šťáhlavský.

ČTĚTE TAKÉ:

Změny v dopravě znamenají větší vytížení nádraží v Brně Židenicích. České dráhy do terénu vyslaly několik zaměstnanců. Na místě informují cestující o změnách. "Důležité to bude zejména v prvních dnech výluky. Posílili jsme také počet zaměstnanců na pokladnách," dodal Šťáhlavský.

Dopravu po Brně komplikuje i výluka tramvají. Dopravní podnik nechal opravovat koleje na Vídeňské ulici. V úsecích Poříčí - Modřice a Poříčí - Krematorium nejezdí žádné tramvaje. I zde byla doprava dnes bez problémů.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...