10. září 2014 18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Referendum o nádraží v Brně nebude, soud zamítl žalobu aktivistů

Nákladní vlaky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní vlaky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Krajský soud zamítl žalobu občanské aliance Referendum 2014, která usiluje o lidové hlasování kvůli poloze brněnského vlakového nádraží. Soud potvrdil výrok magistrátu, který tvrdí, že návrh na vyhlášení plebiscitu není bezchybný, řekl zástupce aliance Miroslav Patrik. Město rozhodnutí přivítalo. "Je to pro mě dobrá zpráva a úleva," uvedl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

U soudu leží ještě druhá žaloba aktivistů, kteří chtěli, aby soud vyhlásil referendum místo zastupitelstva. Patrik už však příliš velkou naději, že by se konalo společně s říjnovými volbami, nevidí. "Stále však trváme na názoru, že ač možná s vadami, podepsalo petici tolik lidí, že by na to zastupitelé měli brát ohled a referendum vyhlásit," míní Patrik.

Soud v odůvodnění konstatoval, že město neoprávněně požadovalo po alianci doplnění nákladů u otázky ohledně polohy nádraží. Na místě naopak byl požadavek, aby aliance doplnila odhad nákladů u otázky druhé, v níž se občanů ptá, zda souhlasí, aby se podoba nádraží určila prostřednictvím otevřených návrhových soutěží. Stejně tak soud přezkoumával podpisy. Konstatoval sice, že některé byly vyřazeny neoprávněně, ani tak však organizátoři petice nedosáhli na potřebný počet, což je přes 18 500. Podpisů sice nasbírali téměř 21 000, magistrát jich zhruba 8 000 vyřadil.

K TÉMATU:

Aktivisté už mezitím stihli odevzdat další podpisové archy s 5 800 podpisy, podle magistrátu jich bylo potřeba doplnit 5 200. Vzhledem k výroku soudu je možné, že jich bude potřeba méně. Úředníci je zatím přezkoumávají.

Aliance se od začátku snaží prosadit zachování nádraží v centru, zatímco město je chce dlouhodobě přemístit jižním směrem zhruba o 800 metrů do míst dnešního autobusového nádraží Zvonařka. Aliance se snaží o referendum přesto, že Správa železniční dopravní cesty dopracovala studie obou variant nového nádraží na stejnou úroveň a nyní pracuje na srovnávací studii. Obě varianty by stál kolem 20 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…