30. ledna 2017 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V části Čech hrozí sněhové jazyky, připadne až patnáct centimetrů sněhu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sníh zkomplikoval život obyvatelům Jablonce nad Nisou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh zkomplikoval život obyvatelům Jablonce nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA Na severu Čech hrozí od pondělního večera sněhové jazyky, na Vysočině a Blanensku od úterního rána. Na Vysočině a západní Moravě může místy napadnout až 15 centimetrů nového sněhu. Ve své výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zachoval varování před ledovkou, která se od pondělního odpoledne může tvořit ve středních, západních a jižních Čechách, od večera na severovýchodě Čech a Vysočině.

Na Českomoravské vrchovině, západě Moravy a na horách napadne od úterního rána do středečního rána místy sedm až 15 centimetrů nového sněhu, na ostatním území většinou od jednoho do sedmi centimetrů. „Na Českomoravské vrchovině a na horách na severu a severozápadě se zejména od vyšších poloh budou místy tvořit sněhové jazyky,“ uvedl ČHMÚ.

Výstraha před sněhovými jazyky s nízkým stupněm nebezpečí platí od pondělních18:00 do úterních 15:00 pro místa nad 600 metrů nad mořem v Libereckém a Ústeckém kraji. Na Vysočině a Blanensku je vyhlášena na úterý od 06:00 do 20:00. Před novou sněhovou pokrývkou meteorologové varovali pro Vysočinu, Znojemsko, Brněnsko, Blanensko, Olomoucko a Šumpersko od úterních 06:00 do středečních 06:00.

Ledovka se objeví po dešti se sněhem nebo mrznoucím dešti. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj od pondělních 15:00. Od 22:00 by s ledovkou měli počítat obyvatelé Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje a Vysočiny, tam platí nižší riziko jejího vzniku.

V souvislosti s nebezpečím ledovky meteorologové doporučují opatrnost řidičům a chodcům. Při cestování by motoristé měli sledovat dopravní zpravodajství, lidé na horách mají věnovat pozornost informacím Horské služby. Varování před tím, že ledovka může lámat větve nebo stromy a vyloučeny nejsou ani výpadky v dodávce elektřiny, aktualizovaná výstraha ČHMÚ neobsahuje.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz