Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku dál padají rekordy v počtu nakažených covidem za den, v pátek jich do podvečera přibylo 492

Koronavirus v Česku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Česku (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Počty nakažených novým typem koronaviru v Česku, které byly v minulých dnech rekordní, dál silně rostou. Do podvečera v pátek přibylo 492 případů, což je za stejnou část dne dosud nejvíc. Celkem se dosud nakazilo 26.943 lidí, rekordní je počet aktuálně nemocných přesahující 7500 pacientů. U většiny z nich má ale nemoc mírný průběh, mnozí jsou úplně bez příznaků

V nemocnici jich je 190, tedy méně než tři procenta. Vyšší než dřív jsou nyní také denní počty testů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pátečním 18:00.

Dosud nejvyšší byl přírůstek k podvečeru před dvěma dny, tehdy bylo k 18:00 potvrzeno 456 nových případů covidu-19. Celodenní přírůstky stoupaly na nové rekordy v posledních třech dnech. Za čtvrtek bylo nových případů 679, za středu 649 a úterních 504 pozitivně testovaných vyrovnalo předchozí rekord z 21. srpna.

Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září se v celé zemi znovu rozšířila povinnost nosit roušku ve vnitřních veřejných prostorech, další zpřísnění čeká v následujících dvou týdnech Prahu, kde podle ministerstva zdravotnictví začíná komunitní přenos.

Aktuálně nemocných 7529 lidí je nejvíc od březnového začátku šíření koronaviru v Česku. Za uplynulý týden také o 30 procent přibylo lidí s covidem-19 v nemocnici i těch z nich, kteří jsou ve vážném stavu. Ze 190 hospitalizovaných potřebovalo podle údajů ke čtvrtku intenzivní péči 44. Už zhruba měsíc jsou ale z aktuálně nemocných v nemocnici méně než tři procenta například na přelomu dubna a května se podíl pohyboval kolem deseti procent. S covidem-19 dosud zemřelo 429 lidí, za poslední týden přibylo deset úmrtí.

Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. V posledních třech dnech se denní počet testů pohybuje kolem 11.000, v předchozí době se k této úrovni přibližoval výjimečně. Podíl potvrzených případů mezi testovanými se ve čtvrtek po třech dnech vrátil nad šest procent.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 84 nových případů covidu-19. Víc než pět desítek nakažených 100.000 obyvatel za uplynulý týden evidují okresy Třebíč, Svitavy, Praha, Beroun, Tábor, Kladno a Příbram. Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily přes 6200 lidí pozitivních na koronavirus.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zveřejnilo aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru, takzvaný semafor. Praha zůstala na druhém oranžovém stupni rizika ze tří, podle ministerstva zdravotnictví je nejvýznamnějším lokálním ohniskem nemoci covid-19 v Česku. V zeleném stupni je aktuálně deset okresů, zejména ve středních Čechách kolem Prahy a také na jižní Moravě.

V Praze přibylo 163 nakažených, o pět méně než v rekordní čtvrtek

V Praze přibylo za posledních 24 hodin dalších 163 potvrzených případů koronaviru. Je to jen o pět méně než ve čtvrtek, kdy byl přírůstek dosud nejvyšší. Od začátku epidemie se v metropoli nakazilo 5633 lidí, vyléčilo se jich 3948, obětí je v hlavním městě 113. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od příští středy se v Praze zpřísní opatření, lidé budou muset například nosit roušky v obchodech, děti ve školách a v noci budou zavřené bary.

V Praze denní nárůst počtu případů nákazy v posledních dnech zrychloval, a to i ve srovnání s jarními měsíci. Několikrát se dostal přes stovku. V pátek přibylo 103 případů, v sobotu 104, v úterý 142 a ve čtvrtek laboratoře odhalily rekordních 168 nakažených.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.