Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po rekordním pondělku v Česku zmírnil nárůst nových případů koronaviru. Přibylo jich 61

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku se v úterý po rekordním pondělku zmírnil. Přibylo jich 61 na celkových 8647, nárůst tak byl oproti pondělku téměř o polovinu nižší. Podíl nových případů covidu-19 na počtu testů v úterý také klesl oproti pondělí asi o polovinu na 0,74 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet zemřelých v úterý stoupl o dva na 302. Množství lidí vyléčených z covidu-19 podle revidovaných údajů ministerstva stagnovalo na 5731.

V pondělí přibylo v Česku 111 nových případů covidu-19, což byl nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 1,51 procenta, což byla nejvyšší hodnota za celý květen. V úterý stoupl celkový počet provedených testů v Česku ve srovnání s pondělkem asi o osm stovek na 8223 a podíl nových případů covidu-19 na množství testů výrazně klesl. 

Podle epidemiologů souvisel pondělní nárůst s ohniskem nákazy mezi horníky OKD na Karvinsku, a pro vývoj situace v celé republice tak zatím není významný. Hygienici plošně testují zaměstnance OKD od pondělí a do dneška testy prokázaly nákazu koronavirem u 113 pracovníků a šesti jejich rodinných příslušníků.

V pondělí i úterý rostl počet aktuálně nemocných, který představuje počet potvrzených případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Množství aktuálně nemocných předtím asi od poloviny dubna, kdy činilo zhruba 4800 lidí, postupně klesalo. Do neděle 17. května se tak snížilo na 2479. Tento týden ale zase stouplo až na úterních 2614.

K dnešním 09:00 přibylo dalších 36 nových případů nákazy na celkových 8683, počet vyléčených dál stagnoval a počet zemřelých stoupl o jednoho na 303. Aktuální počet nemocných tak vzrostl na 2649. V nemocnicích je nyní podle údajů ministerstva 166 lidí s covidem-19. 

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 1999. V hlavním městě je také největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100 000 obyvatel Prahy připadá skoro 154 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejméně v Česku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...