2. října 2011 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku panovalo znovu rekordní teplo

Babí léto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babí léto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Rtuť teploměru v neděli atakovala 26 stupňů Celsia, na některých místech v zemi padaly teplotní rekordy. Dosavadní maximum z nejstarší české stanice v pražském Klementinu ale odolává, naměřili tam jen 23,3 stupně. Uvedl to meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s tím, že teploty stále stoupají.

Podobně teplý začátek října byl naposledy před deseti lety, ze kdy pochází většina dnes překonaných rekordů. Už příští týden se má ale ochladit na 13 stupňů, na horách možná nasněží.

Na letních 26,5 stupně Celsia se dnes po 14. hodině vyšplhala teplota v Doksanech, byl tak překonán rekord z roku 2001 o hodnotě 25,4 stupně.

Rovných 26 stupňů naměřili i v Teplicích, kde pro dnešní datum dosud evidovali nejvyšší teplotu 25,4 z roku 2001. Česká Lípa hlásí 25,4 stupně, dosavadní deset let starý rekord byl přitom o 1,2 stupně nižší. V Javorníku bylo naměřeno 24,8 stupně, přes 23 stupňů se přehoupla teplota třeba i v Mariánských Lázních nebo Jablonném v Podještědí, kde také padly rekordy.

Babí léto
Babí léto

Naproti tomu v pražském Klementinu, kde měří od roku 1775, se dnes v 15.00 vyšplhala rtuť teploměru jen na 23,3 stupně Celsia, a rekord 25,8 stupně z roku 2001 tak zůstal nepřekonán.

Slunečné počasí přilákalo tisíce turistů do Krkonoš

Velký nápor zažívala o víkendu lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku. Sedačková lanovka na Sněžku jezdila na obou úsecích, tedy až na vrchol hory. "Zájem byl velký jako v létě. Čekalo se dvě až tři hodiny," řekla pracovnice lanovky. Na Sněžce bylo dnes kolem 12 stupňů Celsia, v údolích teploměry ukazovaly přes 20 stupňů.

Teplotní rekordy padaly už v sobotu, teploty nad dvacítku by se měly udržet do poloviny příštího týdne. Postupně ale bude přibývat oblačnosti a srážek a do pátku se má ochladit na pouhých devět až 14 stupňů. Nad ránem se mohou vyskytnout přízemní mrazíky. "Na hřebenech nejvyšších hor srážky přechodně smíšené nebo sněhové," uvedl ČHMÚ.

Lidovky.cz, ČTK