Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Termín ‚chybné názory‘ nepoužíváme od revoluce, vzkázalo Číňanům české centrum proti hybridním hrozbám

Česko

  17:06aktualizováno  17:09
PRAHA - V České republice se od roku 1989 nepoužívá termín chybné názory. V reakci na víkendové vyjádření čínské ambasády v Praze to v pondělí na twitteru uvedlo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které spadá pod ministerstvo vnitra. Číňané označili ve svém prohlášení za chybná vyjádření některých politiků a institucí o demonstracích v Hongkongu.

Demonstrace v Hongkongu foto: Reuters

‚Vaše názory jsou chybné.‘ Velvyslanectví Číny se ohradilo proti vyjádřením českých politiků o Hongkongu

Čínské velvyslanectví v Praze se o víkendu ohradilo proti otevřeným dopisům a vyjádřením o Hongkongu. Uvedlo při tom, že jednotliví politici a některé instituce v poslední době „vyjádřili chybné názory“. Považuje je za vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. „Jsme rozhodně proti takovému chování. Současný stav v Hongkongu se vyvinul v extrémní násilí. Činy radikálních demonstrantů již dlouho nejsou otázkou svobody projevu a shromažďování,“ stojí v prohlášení.

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn.
Protestující držící černě zbarvenou vlajku Hongkongu na znamení odporu.

CTHH v pondělí na twitteru sdílelo čínské prohlášení a přidalo komentář, že v Česku se od roku 1989 termín chybné názory nepoužívá. „Listina základních práv a svobod naopak v článku 17 zavedla používání termínu ‚svoboda projevu‘. V ČR používejte prosím výhradně českou ústavní terminologii a důsledně respektujte pravidla stanovená ústavou,“ vzkázalo centrum ambasádě.

V Hongkongu protestuje zhruba sto tisíc lidí. Žádají svobodné volby a konec policejního násilí

CTHH vzniklo na základě doporučení auditu národní bezpečnosti schváleného vládou. Od roku 2017 se věnuje tzv. hybridním hrozbám, které spadají do oblasti vnitra. Jedná se například o otázky terorismu, útoky na tzv. měkké cíle či bezpečnostní aspekty migrace. Věnuje se i dezinformačním kampaním. V té souvislosti vznik útvaru kritizoval prezident Miloš Zeman, varoval před cenzurou a „novodobým Koniášem“. Ministerstvo na to reagovalo prohlášením, že CTHH se bude věnovat boji s dezinformacemi v kyberprostoru, nebude cenzurovat obsah médií ani internetu.

Hongkong, někdejší britská kolonie a nyní čínské území pod zvláštní správou, zažívá už více než dva měsíce velké demonstrace. Začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek větší demokratičnosti politického systému a odchodu správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Demonstranti se obávají, že zvláštní práva, která má Hongkong garantovaná do roku 2047, bude komunistická Čína dál omezovat.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...