30. září 2011 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku se šíří droga 80krát silnější než heroin

Mladí narkomani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí narkomani | foto: ČTK

PRAHA V Česku se zřejmě začíná šířit nebezpečná droga fentanyl, která je mnohem silnější než heroin. Podle detektivů z Národní protidrogové centrály se tento syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení bolesti a při anestezii, distribuuje zejména na severní Moravě a dováží se z Pobaltí.

Odborníci na drogovou problematiku před drogou varují. Hrozí totiž záměna s heroinem a smrtelné předávkování. O droze píše deník Právo.

Podle českého Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti fentanyl má až 80krát vyšší účinnost než stejné množství čistého heroinu a zhruba 50krát vyšší účinnost při utlumení dýchání.

ČTĚTE TAKÉ:

Do roku 2004, kdy rakouští policisté odhalili ilegální výrobnu a zajistili dávky za 450 000 eur (nyní asi 11,11 milionu korun), se opiát na evropské drogové scéně nevyskytoval. Jen občas unikl z legální výroby léků. V Americe se ale zprávy o úmrtích na předávkování fentanylem po záměně s heroinem objevovaly už na konci 70. let.

Z Estonska na severní Moravu

Právo uvedlo, že úřady v Česku evidují tři úmrtí. Podle detektivů z Národní protidrogové centrály se fentanyl zatím distribuuje zejména na severní Moravě. "Poprvé jsme tam tuto drogu zaznamenali před dvěma lety, ale nyní již nejde o náhodný výskyt," řekl Právu šéf protidrogové jednotky Jakub Frydrych. Podle něj se fentanyl dováží z pobaltských zemí, zejména z Estonska. Prodává se prý v podobě hnědého prášku jako heroin a je jen o málo dražší. Hrozí záměna.

Slovenská policie zabavila v srpnu přes čtyři kilogramy fentanylu asi za 240 000 eur (nyní asi 5,93 milionu korun). Zároveň zadržela dva muže, kteří drogu vyráběli a chystali se ji dodávat na slovenský trh. V souvislosti s tímto případem zadrželi čeští policisté dalších pět lidí, kteří drogu dováželi ze Slovenska a poté ji distribuovali v Ostravě. Zajistili u nich asi 250 gramů za půl milionu.

Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti kvůli opiátu před dvěma měsíci varovalo všechna kontaktní centra a organizace, které pomáhají závislým. Zatím nemá informace o tom, že by se látka na české scéně vyskytovala ve velkém množství.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz