3. července 2011 15:35 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

USA zaplavil 'masožravý kokain', rozkládá tkáň

Masožravý kokain způsobuje odumírání tkáně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masožravý kokain způsobuje odumírání tkáně. | foto: ABC

NEW YORK/ LOS ANGELES Ameriku zaplavila nebezpečná směs kokainu a léku pro zvířata, který obsahuje chemickou sloučeninu lavamizol. Lidi z New Yorku a Los Angeles, kteří látku užili, postihla "masožravá nemoc" - na různých místech těla jim odumírá tkáň.

Lék na odčervení dobytka, ovcí a prasat způsobuje nejčastěji rozklad tkáně na nosu, uších a lících. Jinými slovy: tyto části těla postiženému uhnijí. Podle odhadů tvoří namíchaný kokain až 80 procent veškerých zásob na území Spojených států. "Je to obrovský problém," řekl televizi ABC losangelský dermatolog Noah Craft.

ČTĚTE O TANEČNÍ DROZE

Na začátku vědci zaznamenali šest případů lidí, na jejichž těle našli tmavé fleky v místech, kde jim doslova tlelo maso. Nákaza se však začala velmi rychle šířit. I když se případy objevily v New Yorku a Los Angeles, Craft varuje. "Směs nebezpečného kokainu už koluje po celé zemi."

Dermatolog popsal, proč k odumírání masa dochází. Na zvířecí lék tělo odpovídá imunitní reakcí, která napadá cévy zásobující kůži. Ta se bez přísunu krve "zadusí" a odumře.

Studie, s níž přišly americké úřady, zjistila, že nebezpečný lavamizol obsahovalo 82 procent zkoumaných vzorků kokainu. Není zcela jasné, proč tamní dealeři "neřízli" své zboží tradiční jedlou sodou. Výzkumy na krysách nicméně ukázaly, že má lék na mozkové receptory podobný účinek jako čistý kokain a způsobuje tak podobně euforické stavy.

Kokain s lavamizolem účinkuje na každého jinak. Vědci si nemyslí, že po jeho užití začne vždy tkáň odumírat. Podle lékařky Lindy Foxové se nemusí stát nic, mohou se rozkládat jen tkáně na určitých místech.

PSALI JSME O JEDOVATÉ PÁLENCE

"Viděla jsem i fotografii muže, kterému se rozkládala tkáň na celém těle včetně obličeje," popsala. Pokud postižení okamžitě nevyhledají pomoc, až deset procent z nich může umřít. "Masožravý kokain si nevybírá, zabijí bohaté, chudé, černé í bílé," varuje Foxová.

Nekvalitní drogy zabíjejí velmi často. Svět nedávno obletěl případ ruských námořníků, kteří v Indonésii požili tamní jedovatou pálenku, ta čtyři z nich zabila. Před rokem se i v České republice objevila nová taneční droga mefedron z Anglie a Číny, přezdívaná Mňau Mňau. Právě ve Velké Británii po jejím požití umřel jeden člověk.

ogoOndřej Golis