6. ledna 2019 7:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku stále platí výstraha před tvorbou náledí. Silnice namrzají od středních poloh

Silnice pokrytá rozbředlým sněhem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice pokrytá rozbředlým sněhem (ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Na většině území České republiky v neděli stále platí výstraha meteorologů před tvorbou náledí. To se může tvořit již od středních poloh. Silničáři jsou v pohotovosti od brzkých ranních hodin, vozovky jsou však převážně holé a mokré. V horských oblastech pokrývá silnice sníh a tvoří se sněhové jazyky. Na některých místech může být snížená dohlednost, podle ředitelství silnic a dálnic jsou ale všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Náledí je v okresech Český Krumlov i Jindřichův Hradec, kde vyjeli silničáři s veškerou technikou, od 04:00 zasahují i na Táborsku. „V okrese Prachatice vyjeli na inertní horské úseky, kde jsou lyžařská střediska a preventivně to tam posypali,“ řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Hana Vykouková.

Silnice v Královéhradeckém a Pardubickém kraji jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, od středních poloh mohou namrzat. V horských oblastech jsou na vozovkách místy zbytky sněhu, ve vyšších polohách je ujetá sněhová vrstva. V okolí Žamberka se vlivem silného větru mohly tvořit sněhové jazyky, v oblasti Suchého vrchu na Orlickoústecku sněžilo.

Některé silnice v Moravskoslezském kraji zůstávají sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli přeháňkám a silnému větru může být navíc snížená dohlednost. V některých místech na Bruntálsku mohou být vozovky namrzlé, na Opavsku pak silničáři varují i před tvorbou sněhových jazyků.

Silnice na severu Čech jsou sjízdné s opatrností. Místy musí dát pozor řidiči na náledí a sněhové jazyky na komunikacích v horských polohách. Na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem k hranicím s Německem je na vozovce sníh. Zbytky rozbředlého sněhu jsou na komunikacích nižších tříd v Krušných horách. Náledí se může objevit v nížinách.

Vozovky jsou holé a mokré, sjízdné jsou však se zvýšenou opatrností

 Silnice na Vysočině jsou mokré, na některých vozovkách nižších tříd jsou zbytky rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou všechny silnice se zvýšenou opatrností. Silničáři vyjeli během noci až do rána s 94 vozidly a 23 radlicemi, uvedl dispečer Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Aleš Hubený.

Na silnicích nižších tříd ve Zlínském kraji leží místy zbytky rozbředlého sněhu. Na Vsetínsku hrozí jejich namrzání. Silnice první třídy v regionu jsou po chemickém ošetření většinou holé a mokré. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Do nedělních 09:00 platí v kraji výstraha meteorologů před tvorbou náledí.

I vozovky v  Olomouckém kraji jsou většinou po chemickém ošetření holé a mokré. Silnice na Šumpersku a Jesenicku pokrývají místy zbytky rozbředlého sněhu. Na vozovkách ve vyšších polohách udržovaných inertním posypem většinou leží ujetá sněhová vrstva.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz