Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku udeřila epidemie spalniček. Šíří se celou Evropou

Česko

  6:01
Už 38 případů spalniček evidují hygienici v Moravskoslezském kraji. A nové přibývají. Běžně touto nemocí každý rok onemocní v Česku jen asi dvě desítky lidí, nejčastěji dětí do pěti let. Jedná se tak o nejsilnější epidemii spalniček za poslední roky.
Očkování (ilustrační fotografie)

Očkování (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Odborníci se obávají, že situace lepší jen tak nebude. Epidemie se totiž šíří Evropou. Nejhůře je na tom Rumunsko, kde již zemřelo 17 lidí.

„Nakaženo je dvacet dětí, které nemohly být vzhledem k nízkému věku očkovány (první dávka se podává po 15. měsíci), a 18 dospělých, mezi nimiž je šest zdravotnických pracovníků,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková.

Kvůli spalničkám Vítkovická nemocnice v Ostravě dočasně uzavřela porodnické oddělení a od soboty nepřijímá rodičky. Objevilo se totiž podezření, že se nakazil personál.

Ministerstvo zdravotnictví nepříznivou situaci potvrzuje. „Na základě žádostí krajských hygienických stanic, které sledují a vyhodnocují situaci, povoluje ministerstvo mimořádné očkování. Zatím o tuto možnost zažádala Krajská hygienická stanice Ostrava,“ napsala LN mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Přeočkování čeká i zaměstnance ostravských nemocnic. Má jít o více než 600 lidí.

Epidemiologové říkají, že pokud je očkováno 95 procent populace, šíření viru se zastaví. V Česku se proočkovanost pohybuje podle vakcinologa Romana Prymuly právě okolo tohoto podílu. „Ale vzhledem k tomu, že narůstá odpor některých skupin k očkování, onemocnění se může šířit,“ řekl LN Prymula.

Spalničky jsou virové infekční onemocnění provázené horečkou a charakteristickou vyrážkou. Nákaza se šíří vzduchem.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat