Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku v úterý přibylo 1965 případů covidu, nemocných je aktuálně více než 34 tisíc

Covid 19

  7:15
Praha - V Česku v úterý přibylo 1965 případů koronaviru, méně než ve většině všedních dnů minulého týdne. Aktuálně nemocných je 34 448 lidí, u většiny má nemoc covid-19 lehký nebo bezpříznakový průběh. V nemocnicích je podle údajů k pondělku 825 lidí, ve vážném stavu je 187 z nich.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Od březnového začátku šíření nemoci v ČR hygienici zaznamenali 67 843 nakažených, dosud se vyléčila necelá polovina. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze se hledá 1000 rezervních lůžek pro následnou péči pro pacienty s covidem

Počet hospitalizovaných s covidem-19 i pacientů v těžkém stavu od začátku září vzrostl více než pětinásobně. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterý uvedl, že bez opatření proti šíření nemoci by by epidemiologická situace mohla na konci října ohrožovat kapacity nemocnic omezené nemocností zdravotníků nebo počtem jejich karantén. Úmrtí s koronavirem je 636, z toho 211 za září. Zářijový počet tak už převýšil 206 zemřelých za duben.

Úterý bylo prvním pracovním dnem po prodlouženém víkendu. V minulém týdnu byl denní přírůstek případů nákazy v pracovních dnech nižší jen v pondělí, v úterý a ve středu bylo nově nakažených přes 2300 a ve dvou zbylých pracovních dnech víc než 2900. Denní přírůstky souvisí s tím, jak intenzivně se testuje. Ve všedních dnech minulého týdne počet testů s výjimkou pondělí převyšoval 22 000, úterní množství testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní večer.

Zdravotníků nakažených covidem-19 je v Česku už skoro 1700. Odbory volají po omezení zbytné péče

Nejvýrazněji je nyní nemocí zasažené Uherskohradišťsko s 251 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Na Pelhřimovsku je nyní zhruba 223 a na Benešovsku 217 nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní. V dalších okresech je tento údaj pod 200, nejméně zasažené Českolipsko hlásí 25 nemocných na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Vláda ANO a ČSSD  odpoledne rozhodne, zda kvůli epidemii nového typu koronaviru v Česku letos podruhé vyhlásí nouzový stav. Představitelé vlády před tím budou vysvětlovat své úmysly poslancům. Podle Prymuly by měl stav nouze platit od pondělí spolu s dalšími opatřeními proti šíření nemoci. Zavřít by se měly na 14 dní střední školy v regionech s vyšším rizikem nákazy, vnitřní aktivity by měly být omezeny na deset lidí, venkovní na 20, sportovní ligy se budou hrát bez diváků, uvedl ministr. Z opatření bude podle Prymuly řada výjimek, hrát budou moci například divadla.

Autor:

Mohlo by vás zajímat