Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři varují před souběhem chřipky a covidu. Laik rozdíl mezi nimi nerozezná, jeden ale existuje

Česko

  15:25
Lékaři i hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová se obávají nástupu podzimní chřipky. Ještě více než v jiných letech proto doporučují očkování proti chřipce. Vakcína covid se totiž zatím teprve vyvíjí.
Nemoc (ilustrační foto)

Nemoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

 „Očkování proti chřipce výrazně přispěje k odlehčení náporu nemocných v době, kdy přichází další vlna pandemie covidu,“ řekl lékař Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Covid i chřipka mají podobné příznaky, takže může nastat problém s jejich odlišením. Obě nemoci postihují především dýchací ústrojí. Nejčastěji se projevují dušností a kašlem, ale provází je také horečka, únava, bolesti svalů a kloubů.

„Laik nerozezná příznaky chřipky od covidu-19,“ tvrdí lékař Jan Dvořák. Přesto existuje poměrně častý příznak, který podle Jágrové hodně napovídá o tom, že člověk onemocněl koronavirem, a to ztráta čichu. Takoví lidé by si podle ní měli hned zajít na covidové testy.

V poslední chřipkové sezóně, která v Česku většinou vrcholí mezi lednem a březnem, vyhledalo podle statistik zdravotního ústavu lékaře celkem 1,15 milionu lidí s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky, což představuje bezmála 11 procent populace České republiky. Téměř 90 procent pacientů tvořili děti a mladí lidé do 24 let.

Podle lékaře Rastislava Maďara není chřipka běžné nachlazení. Virus chřipky podle něj spouští v organismu intenzivní zánětlivou reakci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, těhotných žen a seniorů. Zhoršuje se zejména stav lidí s chronickým zánětem průdušek, astmatem, cukrovkou, cévními chorobami a bakteriálními záněty plic.

Většina populace České republiky nicméně vnímá chřipku jako běžnou sezónní a nijak vážnou nemoc, což se odráží i ve velmi nízkém počtu lidí, kteří se proti ní nechávají očkovat. Jedná se i o osoby, kterým očkování plně hradí zdravotní pojišťovny, což jsou senioři nad 65 let, chronicky nemocní a obyvatelé zdravotnických nebo sociálních zařízení. V průměru se proočkovanost v ČR pohybuje mezi pěti a sedmi procenty, což je nejméně mezi vyspělými západoevropskými zeměmi.

„U zdravých dospělých lidí očkování zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,“ uvádí Dvořák.

Jágrová zdůrazňuje, že virus chřipky je velmi odolný a na pevném povrchu, například madlech v prostředcích městské hromadné dopravy, vydrží až osm hodin. Proto je podle ní důležité často a podle konkrétních podmínek i několikrát denně, dezinfikovat povrchy nebo předměty, na které sahá větší počet lidí, například kliky dveří, spínače světla, klávesnice, počítačové myši, baterie u umyvadel, splachovadla, tlačítka u zásobníků mýdel či dezinfekce. Pražská hygienička věří, že častější dezinfekce v prostředcích pražské hromadné dopravy přispěje k omezení šíření chřipky, covidu-19 i dalších virových onemocnění.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat