Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři varují před souběhem chřipky a covidu. Laik rozdíl mezi nimi nerozezná, jeden ale existuje

Nemoc (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemoc (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Lékaři i hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová se obávají nástupu podzimní chřipky. Ještě více než v jiných letech proto doporučují očkování proti chřipce. Vakcína covid se totiž zatím teprve vyvíjí.

 „Očkování proti chřipce výrazně přispěje k odlehčení náporu nemocných v době, kdy přichází další vlna pandemie covidu,“ řekl lékař Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Covid i chřipka mají podobné příznaky, takže může nastat problém s jejich odlišením. Obě nemoci postihují především dýchací ústrojí. Nejčastěji se projevují dušností a kašlem, ale provází je také horečka, únava, bolesti svalů a kloubů.

„Laik nerozezná příznaky chřipky od covidu-19,“ tvrdí lékař Jan Dvořák. Přesto existuje poměrně častý příznak, který podle Jágrové hodně napovídá o tom, že člověk onemocněl koronavirem, a to ztráta čichu. Takoví lidé by si podle ní měli hned zajít na covidové testy.

V poslední chřipkové sezóně, která v Česku většinou vrcholí mezi lednem a březnem, vyhledalo podle statistik zdravotního ústavu lékaře celkem 1,15 milionu lidí s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky, což představuje bezmála 11 procent populace České republiky. Téměř 90 procent pacientů tvořili děti a mladí lidé do 24 let.

Podle lékaře Rastislava Maďara není chřipka běžné nachlazení. Virus chřipky podle něj spouští v organismu intenzivní zánětlivou reakci, což může mít za následek vážné zdravotní komplikace především u chronicky nemocných osob, těhotných žen a seniorů. Zhoršuje se zejména stav lidí s chronickým zánětem průdušek, astmatem, cukrovkou, cévními chorobami a bakteriálními záněty plic.

Většina populace České republiky nicméně vnímá chřipku jako běžnou sezónní a nijak vážnou nemoc, což se odráží i ve velmi nízkém počtu lidí, kteří se proti ní nechávají očkovat. Jedná se i o osoby, kterým očkování plně hradí zdravotní pojišťovny, což jsou senioři nad 65 let, chronicky nemocní a obyvatelé zdravotnických nebo sociálních zařízení. V průměru se proočkovanost v ČR pohybuje mezi pěti a sedmi procenty, což je nejméně mezi vyspělými západoevropskými zeměmi.

„U zdravých dospělých lidí očkování zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent,“ uvádí Dvořák.

Jágrová zdůrazňuje, že virus chřipky je velmi odolný a na pevném povrchu, například madlech v prostředcích městské hromadné dopravy, vydrží až osm hodin. Proto je podle ní důležité často a podle konkrétních podmínek i několikrát denně, dezinfikovat povrchy nebo předměty, na které sahá větší počet lidí, například kliky dveří, spínače světla, klávesnice, počítačové myši, baterie u umyvadel, splachovadla, tlačítka u zásobníků mýdel či dezinfekce. Pražská hygienička věří, že častější dezinfekce v prostředcích pražské hromadné dopravy přispěje k omezení šíření chřipky, covidu-19 i dalších virových onemocnění.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...