Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prymula upřesnil nová opatření v nouzovém stavu, dotknou se i hospod. Budou platit dva týdny

Česko

  15:18aktualizováno  16:20
PRAHA - Od pondělí 5. října budou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti, práce v zaměstnání nebo zastupitelstva a další jednání státních orgánů. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. foto: ČTK

V restauracích bude moci být od pondělí u jednoho stolu nejvýš šest lidí. Obchodů se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nová opatření nedotknou. Novinářům to řekl po dnešním jednání vlády. V minulých dnech avizoval, že by se mohlo omezit shromažďování v obchodních centrech, aby se tam nepřesunuly děti ze škol.

Na svatbách a pohřbech bude podle ministra počet účastníků limitován od 19. října. Účastnit se jich bude moci nejvýše 30 lidí. Od pondělí budou nejméně na dva týdny zakázány plesy a podobné akce.

Výjimka pro kina a divadla

Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se bude týkat představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. „Jsou to produkce, kde je převážně zpěv. Neznamená to, když je představení, kde někdo na dvě minuty zazpívá,“ uvedl ministr.

„Zpěv je velmi rizikovou aktivitou. Máme o tom důkazy ze světa i z tuzemska,“ dodal.

Už dříve ministr deklaroval, že nově přijímaná opatření nebudou mít zásadní ekonomické dopady. „Je nám jasné, že v oblasti kultury ekonomické dopady jsou, a budeme o nich nepochybně diskutovat,“ řekl Prymula. Podle něj jsou ale opatření mírnější než na jaře.

Hygienici od pondělí na dva týdny uzavřou SŠ v regionech označených na semaforu rizika nákazy covidem červenou nebo oranžovou, řekl ministr Prymula. Hudební výchova na ZŠ bude od pondělí 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na 1. stupni bez omezení, na 2 stupni je doporučen venku, řekl ministr Plaga.

V kostelech bez zpěvu

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezí na dobu dvou týdnů maximálně na sto. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy. Po mimořádném zasedání vlády o tom novináře informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Omezení podle něj nebude trvat po celou dobu  vyhlášeného měsíčního nouzového stavu. Po dvou týdnech vláda zváží jejich změnu.

Zatím se tedy opatření nedotknou Památky zesnulých 2. listopadu, kdy se římskokatolická církev modlí za zemřelé. 

V čem pomůže zvláštní režim

V Česku začne od pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) dnes schválila vláda. Platit bude po 30 dní, tedy do začátku listopadu. Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve Sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení.

„Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, ale o to, že generují vyšší počet pacientů vyžadujících hospitalizaci,“ uvedl Prymula na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

„V souladu s článkem 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlašuje pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 00:00 hodin dne 5. října 2020 na dobu 30 dnů,“ informovala Strakova akademie na twitteru.

Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech či plošné omezení zpěvu ve školách a omezení počtu lidí na akcích uvnitř i venku na deset, respektive 20. V žádném případě nebudou opatření podle Prymuly omezovat život v zemi jako na jaře. 

„Rozhodně to nebudou opatření, která by vedla k zavírání podniků,“ zopakoval. Dodal, že omezí hlavně život Čechů ve volném čase. Některá opatření budou platit také jen v rizikových regionech, vyhlašovat je budou místní hygienické stanice. V závislosti na vývoji epidemie po 14 dnech vláda zváží další, podle Prymuly zřejmě mírnější opatření.

Nouzový stav platil v Česku kvůli epidemii koronaviru už na jaře. Nyní ho potřebuje resort zdravotnictví i proto, aby mohl zapojit do práce spojené s covidem studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je v karanténě.

S nemocí covid-19 je nyní hospitalizováno 976 lidí, 173 lidí je na jednotkách intenzivní péče, 111 na umělé plicní ventilaci a jeden na přístroji ECMO, tedy na mimotělním oběhu.

Průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného by podle Prymuly souhrn nových opatření mohl snížit ze současné hodnoty 1,2 o 30 až 40 procent, tedy až na 0,8 či 0,9. Když se takzvané reprodukční číslo dostane pod jedna, nových případů začne ubývat, což je podle Prymuly cílem dnes schválených opatření.

Vláda v souvislosti s šířením koronaviru vyhlásila nouzový stav 12. března a po souhlasu sněmovny jeho trvání opakovaně prodloužila. Po 66 dnech nouzový stav přestal platit 17. května. Kabinetu umožňoval vyhlašovat plošná omezení základních práv, usnadnil také například nákupy ochranných pomůcek. Dříve byl nouzový stav vyhlášen například po záplavách v srpnu 2002, dubnu 2006 a červnu 2013 či po orkánu Kyrill v lednu 2007.

Nouzový stav může Sněmovna zrušit. Prymula si po dnešní diskusi v dolní komoře myslí, že k tomu nepřistoupí. „Neměl jsem dojem, že by to hrozilo,“ uvedl. Hlavně tam podle něj nepadl návrh, jakým způsobem situaci se současnou legislativou řešit jinak.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat