Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpěv hraje koronaviru do noty, zákaz je na místě. Klíčové je namáhání hlasivek, vysvětluje hygienička Jágrová

Problematické jsou i muzikály (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problematické jsou i muzikály (ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Švec z Půlnočního království si byl nucen chodit zpívat za hranice, do země krále Miroslava. Jeho domácí mocipáni zpěv pod přísným trestem zakázali. Z hlediska dnešní epidemiologické situace možná udělali v pohádce Pyšná princezna dobře – švec, navíc bez roušky, svým trylkováním mohl Miroslavovy poddané lehce nakazit. Zpěv, jak se ukazuje, k šíření kapének s virem velmi přispívá.

„Tyto faktory hrají opravdu velkou roli v přenosu koronaviru. Při takových aktivitách lidé šíří infekci do okolí velmi značně,“ řekl pro Lidovky.cz ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Ten zároveň ve středu melodickým aktivitám lidského hlasu učinil částečně přítrž. Na čtrnáct dní zmizí ze škol hudební výchova, omezena budou hudební představení jako muzikály a opery. V kostelech by neměl znít sborový zpěv.

Jako zlomový moment druhé covidové vlny Prymula opakovaně uváděl mejdan mladých sportovců v pražském klubu Techtle Mechtle. Výsledkem byly až stovky trasovaných kontaktů. Jenže jak upozorňuje novopečený člen vlády, nešlo v první řadě o zprofanované sdílení brček či míchaných nápojů v tzv. párty kýblech. „Lidé se nakazili, protože v klubu zpívali písně blízko sebe, křičeli na sebe a podobně. Tím se koronavir rychleji šíří,“ vysvětlil Prymula, který jako jeden ze svých prvních kroků v úřadu omezil otevírací dobu restaurací, barů a klubů do deseti večer.

Ne že by se v Česku chystal kompletní zákaz zpěvu, ale odborníci vědí o šíření covidu touto cestou své. V Německu či Austrálii například omezovali sborové zpěvy už na jaře, kdy se ukázalo, že při skupinovém pění má vir žně.

Australští výzkumníci z univerzity v Novém Jižním Walesu přišli dokonce na to, že kapénky zpěvákům od pusy létají nejvíce při notách „do“ a „fa“ na známé stupnici „do-re-mi-fa-sol-la-si-do“. Aerosolové částice přenášející vir navíc při zpěvu neusedaly na okolní povrchy, nýbrž se nechaly unášet jemným prouděním vzduchu dál.

Těžce zkoušení zpěváci

Výzkumníci citují také případ z amerického státu Washington, kde se během dvou a půl hodinového nácviku sborového zpěvu nakazilo 53 ze 61 účastníků.

To nebyla náhoda, jak pro Lidovky.cz vysvětlila i hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. „Klíčové je namáhání hlasivek. Čím více je vytěžujete, tím více se stahují a kapénky se tak uvolňují na mnohem větší vzdálenost,“ popsala a dodala, že se jedná o rizikovou aktivitu, byť ne tolik, jako je třeba hraní kolektivních sportů.

Na území hlavního města podle Jágrové ale hygienici žádný shluk pozitivních případů spojených se zpěvem neevidují a nebudou prozatím vydávat ani doporučení vztahující se k podobným aktivitám. „Spoléháme na to, že každý už obecné zásady přenosu infekce zná,“ dodala pražská hygienička.

Neznamená to však, že bychom v Česku byli zpěvných přenašečů úplně prosti. Právě prozpěvování bylo zřejmě spouštěčem šíření nákazy v soukromém sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku. Celkem se tam covidem nakazilo 102 lidí. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) se vir rozšířil během muzikoterapie. „Nelze s jistotou říci, že nákazu přinesli ti, kdo muzikoterapii prováděli. Když klienti zpívali, zřejmě v uzavřeném prostoru, nákaza se rozšířila,“ uvedl.

Podobný případ museli hygienici řešit také v domově důchodců v Úpici na Trutnovsku, kde se nákaza rozšířila po návštěvě dvou muzikologů. Výsledkem bylo 45 pozitivních případů.

Zpěváci to zkrátka nemají v době covidové snadné. Otestovali to pořadatelé Jabloneckého kulturního léta už v červenci. „Zkoušeli jsme, zda se dá hrát a hlavně zpívat s rouškami a zda se to dá dobře nazvučit. Výsledkem je, že to moc nejde. Navíc se v roušce špatně dýchá a při zpěvu je potřeba se pořádně nadechnout,“ popsal MF DNES experimenty zvukařů a hudebníků dramaturg Jan Ocilka.

Oklikou se tím vracíme zpět k australskému výzkumu. Leckoho by totiž napadlo, že řešení je snadné: stačí přece nasadit ochranné štíty, jaké občas používají lékaři. Jenže pozor. „Štíty vám umožňují vdechovat aerosol zespodu plexiskla. Což je při mohutném nadechování během zpěvu ještě pravděpodobnější než v běžném denním provozu,“ upozorňují autoři studie.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...