Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

V Kanadě mají věřící v kostele kvůli covidu skleněnou buňku

Bible - ilustrační foto.

Bible - ilustrační foto. foto: Shutterstock

OTTAWA - Kostely v Kanadě, které musely být v době pandemie zavřené, sázejí na originálnost, aby se mohly znovu otevřít. V Ottawě v jednom z nich zřídili „boží buňku“ ze skla, kde se mohou věřící zcela bezpečně modlit. Píše o tom agentura AFP.
  5:43

Boží buňka

Struktura o zhruba čtyřech metrech čtverečních je oddělena od okolí prosklenou přepážkou a vybavena systémem filtrace vzduchu, aby se zabránilo šíření koronaviru. „Boží buňka“, jak jí říká místní pastor Joel Crouse, byla nedávno otevřena v luteránském kostele Svatého Jana v Ottawě. Umožňuje farníkům v těchto těžkých časech zcela bezpečně rozjímat.

„V době pandemie se mnozí lidé cítí izolovaní a osamělí. Ta prostá skutečnost, že jsme pospolu a společně nasloucháme bohoslužbě, nám chyběla,“ říká Joel Couse. „A tážeme se, zda je to bezpečné,“ dodává.

„Boží buňka“ podle něho řeší všechny problémy, jako je dodržování rozestupů a nošení roušky. „Jeden farník mi řekl, jak je to úžasné, že se může nahlas smát a nemusí dbát o to, zda nešíří koronavirus,“ říká pastor.

Pravidelná dezinfekce

Nedávný nárůst počtu případů covidu-19 v Ontariu, nejvíce postižené provincii spolu s Québecem, byl spojen částečně s církevními shromážděními a s jednou svatbou v Torontu. Většina farností nyní při bohoslužbě snižuje počet míst k sezení. Pastor Crouse upřesňuje, že „boží buňka“ je po každém použití dezinfikována, v souladu s nařízeními sanitárních orgánů.

Prototyp buňky navrhla a vyrobila firma SnapCab z Ontaria, která produkuje uzavřené kancelářské prostory. Nyní začala vyrábět další buňky, o které je zájem. Lidé přicházejí do „boží buňky“, aby se pomodlili nebo si vyžádali rady ohledně svatebního či smutečního obřadu. Jedna babička trpící rakovinou v konečném stádiu využila buňku k tomu, aby se mohla vidět se svým vnukem.

Jiná žena se svěřila pastorovi, že je jí v době pandemie těžko na duši, protože nemá kontakt s kongregací. Na radu pastora Crouseho šla do „boží buňky“, kde si okamžitě uvědomila, jak jí chybělo vidět jej a moci se vyzpovídat. To, že nemusela mít roušku a že buňka byla prosklená, jí umožnilo, aby se cítila volná a bezpečná.

Pastor uvádí, že mu buňka umožňuje snadněji věřícím porozumět podle výrazu tváře, některých gest a pozice těla. „My všichni, psychiatři, sociální pracovníci a pastoři umíme číst signály, které lidi vysílají,“ zdůrazňuje. „To nelze dělat přes roušku nebo po telefonu a už vůbec na na zoomu,“ dodává.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat