Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku vycházejí desítky neviditelných médií

Česko

Při prohlížení běžných novinových stánků na ně skoro nenarazíte. Časopisy a noviny s asijskými znaky nebo v azbuce spíše zahlédnete vystavené u pokladen vietnamských či ruských obchodů nebo když se cíleně zanoříte do Googlu. Přesto jich v Česku vycházejí desítky. Různí se co do obsahu, formy i podpory ze strany veřejných institucí.

Tlak trhu je silný a skupina čtenářů jen omezená „Musíme mít oči nahoru a nos dolu neboli dělat noviny s pokorou a pro široké spektrum čtenářů,“ přibližuje šéfredaktor Chen Xuedong zaměření Česko-čínského žurnálu. Ten jako jediný přežil z dřívějších sedmi čínských periodik v Česku. Rychlé procesy vzniku a zániku dané nedostatkem financí postihují i místní vietnamský tisk. Problematická je třeba distribuce. Tlak trhu je silný zvlášť proto, že etnická média mají ze své podstaty omezenou skupinu čtenářů.

Přestože Vietnamci patří v Česku ke třetí nejpočetnější skupině cizinců, do oficiální škatulky národnostní menšiny se nevejdou, neboť nesplňují některá z oficiálních kritérií. Nemohou tak čerpat dotace na kulturní, a tedy i mediální aktivity národnostních menšin a jsou odkázáni na programy integrace cizinců ministerstva kultury, případně jednotlivých krajů. S ministerskou podporou ale nové přerozdělení rozpočtu od loňského roku nepočítá.

Tištěná vietnamská periodika se zaměřují jen na nejširší publikum a na základní zpravodajství a informační servis. „Zprávy čerpáme z českých internetových serverů, od vietnamských svazů a asociací, případně je propojujeme s poradenstvím,“ přibližuje svoji práci Nguyen Bao Ngoc, redaktor největšího vietnamského týdeníku Tuan tin moi (Novinky týdne).

Na rozdíl od zahraničí rezignuje většina vietnamských periodik v Česku na názorové debaty nebo obhajobu zájmů minority. Pokus o distribuci prodemokratických opozičních novin Dan Chim Viet (Hejno vietnamských ptáků), vydávaných Vietnamci v Polsku, brzy skončil. Nyní se dají sledovat jen prostřednictvím internetu. Tam lze najít i veškerý alternativní tisk druhé generace místních Vietnamců či zpravodajství Vietnamců z EU.

Boj o dotace Média uznaných národnostních menšin mají o něco snadnější život. Ukrajinci, Rusové, Slováci, ale i Srbové, Rusíni či Řekové mají státem garantované právo na zachování kultury, včetně podpory svých médií. Ale rozdíly v počtech podporovaných osob a skupin jsou obrovské. Přicházející migranti počtem několikanásobně převyšují řady zde již déle usazených menšin, které v některých případech čítají maximálně několik tisíc osob. Periodika vydávaná pro početnější komunity migrantů v Česku se snaží reflektovat i situaci nových migrantů. „Do časopisu vkládáme třeba praktické informativní brožury,“ vysvětluje Yana Leontiyeva, spolupracovnice Ukrajinského žurnálu. Příklady lze najít i v rusky psaných médiích. „Začali jsme s organizováním kulturních akcí a překvapilo nás, jaký zájem o ně byl mezi rusky mluvícími studenty. Později jsme hledali cesty, jak zde sdružit mladé lidi, kteří čtou a přemýšlejí. Časopis byl jednou z nich,“ popisuje Alexandr Barabanov počátky časopisu Artek, zaměřeného na ruskou mládež.

Etnická média ale kromě šíření informací v rámci komunity poskytují i příležitost ke komunikaci s většinovou společností, a jsou tak nástrojem integrace. O vzrůstajícím zájmu komunikovat s kulturou majority svědčí snahy mnohých z nich o překlady do češtiny. Díky tomu a díky internetu tak dnes už není problém nahlédnout pod pokličku migrantských aktivit.

***

Nahlédněte do výběru etnických médií

Ukrajinská média

Porohy

kulturně-politický časopis

www.ukrajinci.cz/cs/casopis-porohy

Ukrajinský žurnál

odborný kulturně-politický

měsíčník ve střední Evropě

www.ukrzurnal.eu

Ukrgazeta

komerční zpravodajský časopis

www.ukrgazeta.cz

Vietnamská média

Tuan Tin Moi (Novinky týdne)

s 5000 výtisky nejčtenější

zpravodajský časopis

http://bit.ly/dbB9GM

Van Xuan (Deset tisíc jar)

druhý nejčtenější zpravodaj

The Gioi Tre (Mladý svět)

společensko-informační časopis pro

mladé

http://vietbao.vn/The-gioi-tre/

Dan Chim Viet (Hejno

vietnamských ptáků)

opoziční časopis vydávaný

Vietnamci v Polsku

www.danchimviet.com

Viet Info

portál Vietnamců v Evropě

www.vietinfo.eu

Viet Magazin

česky psaný časopis

Ruská média

Ruské slovo

odborný kulturně-společenský

časopis, www.ruslo.cz

Artek

společenský časopis pro mladé

www.artek.cz

Inform Praga

komerční zpravodajský časopis

www.gazeta.cz

Ruská Praha

internetová TV, www.rupr.cz

O autorovi| PAVLA REDLOVÁ, Autorka je koordinátorka programu Migrace společnosti Člověk v tísni

Autor: