Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do večera přibylo v Česku sto mrtvých s covidem. 353 nakažených skončilo v nemocnicích, na 9000 má pozitivní test

Odběr vzorků pro test na koronavirus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro test na koronavirus | foto: ČTK

Praha V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12 000 případů, za dnešek zatím dalších 8840, což je dosud nejvyšší nárůst k 18:00 od začátku epidemie. Celkem se tak v Česku nakazilo už přes 200 000 lidí. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý stoupl o 353 na 4417 případů, přičemž 15 procent pacientů je v těžkém stavu. S covidem zemřelo od začátku epidemie v ČR 1719 lidí, o sto víc, než byl údaj ze středečního rána.

Rekordní byl v úterý nejenom počet nově odhalených případů, ale i množství provedených testů. Laboratoře jich poprvé udělaly přes 40 000 za den. Dosavadní rekord z pátku byl téměř 38 700 testů. Pozitivních bylo v úterý kolem 30 procent vzorků, podobně jako v předchozích dnech.

Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 83 000 infikovaných, tedy asi 43 procent ze všech nakažených. Aktuálně nemocných je 118 000 lidí.

Většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. V nemocnicích je přibližně čtyřikrát více lidí s covidem než na počátku října. Zhruba na trojnásobek za stejnou dobu stoupl i počet těžkých případů, kterých je podle posledních údajů ministerstva 657.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku přes 1700 lidí s koronaviruem. Za dnešek jejich počet stoupl o 51 případů, v úterý přibylo do statistik 82 případů a v dosud rekordní pondělí zemřelo 101 lidí.

Nejvýrazněji nyní přibývá nakažených na Zlínsku. Za posledních sedm dní se tam objevilo přes 1032 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Plzeň-jih, a to 904. Přes 800 případů na 100 000 obyvatel odhalily laboratoře ještě v okresech Plzeň-sever, Hradec Králové, Prostějov, Kroměříž a Uherské Hradiště. Naopak relativně nejlepší epidemická situace je na Chebsku, kde na 100 000 obyvatel připadá 231 infikovaných.

Kvůli rychlému šíření koronavirové epidemie a s ní spojené obavě z kolapsu zdravotnického systému dnes vláda rozhodla o dalším zpřísnění protiepidemických opatření. Od čtvrtka bude znovu až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb. Výjimku ze zákazu budou mít prodejny potravin, čerpací stanice, drogerie, lékárny, zverimexy, optiky, trafiky, prádelny a čistírny, autoservisy, květinářství a zahrádkářství, galanterie, servisy elektroniky, myčky automobilů, domácí potřeby či železářství. V nákupních centrech budou otevřeny jen tyto prodejny. Na minimum se od čtvrtka omezí kontakty a setkávání lidí.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...