Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nechci průkaz cyklisty.‘ V českých učebnicích škrtá genderová policie

Česko

  6:14
„Jsem žákyní čtvrté třídy. Budeme skládat zkoušku, abychom získali průkaz cyklisty. Jak by se líbilo vám, kdybyste dostal průkaz cyklistky?“ Takový dotaz zaslala desetiletá Jana organizaci Besip, která pro školy pořádá akce v rámci dopravní výchovy. A nebyla jediná, připojilo se k ní několik spolužaček, a dokonce i spolužáků.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

Ředitel Besipu Martin Farář jim přislíbil, že jakmile se nynější kartičky spotřebují, zamyslí se nad názvem příštích – aby byl genderově vyvážený. Právě otázka stereotypního vnímaní rozdílů mezi muži a ženami se začíná ve společnosti ozývat čím dál více. Pozornost se proto obrátila i­na školy, konkrétně na učebnice.

Než se výukový materiál dostane do rukou dětí, prochází schvalováním, které zaštiťuje ministerstvo školství. Posuzuje se od grafické po didaktickou stránku. Stereotypy mají recenzenti hledat v ­učebnicích už zhruba sedm let.

„Ministerstvo školství se snaží vyhýbat genderově nevyváženým textům při schvalování všech učebnic, jimž je udělována schvalovací doložka,“ napsala LN mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Podle odborníků je ovšem problém v tom, že učebnici rozebírají recenzenti, kteří daný předmět ve školách vyučují. „Nemají tedy patřičné vzdělání o genderu. Nevědí, co taková vyváženost obnáší. Na otázku, zda je kniha zatížená, napíšou ne. Ale ve výsledku se v ní stereotypy objevují,“ namítá Anna Babanová, která se tímto tématem zabývá dekádu. Typickým příkladem je podle ní líčení žen, jež vaří „v nekonečných variacích“, a mužů, kteří si posílají děti pro noviny.

Podobně hovoří Irena Smetáčková, která spolupracovala na metodice, podle níž se učebnice hodnotí. Řeší třeba oslovování žáků a ­žákyň či společné hodnoty obou pohlaví. „Od té doby, co se vyváženost posuzuje, jsem vedla několik studií. Nedá se říci, že učebnice se schvalovací doložkou byly genderově vyvážené,“ řekla. Téma genderu se dostalo i­ do časopisu National Geographic. Hodnotil princezny z dílny Walta Disneyho podle toho, jak jsou emancipované. Nejhůře dopadla Sněhurka.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy
TURBO ÚKLID: Přihlaste se do testování jedinečných mopů od Viledy

Chcete mít vytřeno raz dva? Přejděte na TURBO! Otestujte s eMiminem třásňový mop s mikrovlákny Vileda TURBO. Nový mop čeká na 10 z vás.

Mohlo by vás zajímat