9. února 2017 6:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nechci průkaz cyklisty.‘ V českých učebnicích škrtá genderová policie

Studenti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti (ilustrační foto) | foto: MAFRA - Václav Šlauf

„Jsem žákyní čtvrté třídy. Budeme skládat zkoušku, abychom získali průkaz cyklisty. Jak by se líbilo vám, kdybyste dostal průkaz cyklistky?“ Takový dotaz zaslala desetiletá Jana organizaci Besip, která pro školy pořádá akce v rámci dopravní výchovy. A nebyla jediná, připojilo se k ní několik spolužaček, a dokonce i spolužáků.

Ředitel Besipu Martin Farář jim přislíbil, že jakmile se nynější kartičky spotřebují, zamyslí se nad názvem příštích – aby byl genderově vyvážený. Právě otázka stereotypního vnímaní rozdílů mezi muži a ženami se začíná ve společnosti ozývat čím dál více. Pozornost se proto obrátila i­na školy, konkrétně na učebnice.

Než se výukový materiál dostane do rukou dětí, prochází schvalováním, které zaštiťuje ministerstvo školství. Posuzuje se od grafické po didaktickou stránku. Stereotypy mají recenzenti hledat v ­učebnicích už zhruba sedm let.

„Ministerstvo školství se snaží vyhýbat genderově nevyváženým textům při schvalování všech učebnic, jimž je udělována schvalovací doložka,“ napsala LN mluvčí resortu Jarmila Balážová.

Podle odborníků je ovšem problém v tom, že učebnici rozebírají recenzenti, kteří daný předmět ve školách vyučují. „Nemají tedy patřičné vzdělání o genderu. Nevědí, co taková vyváženost obnáší. Na otázku, zda je kniha zatížená, napíšou ne. Ale ve výsledku se v ní stereotypy objevují,“ namítá Anna Babanová, která se tímto tématem zabývá dekádu. Typickým příkladem je podle ní líčení žen, jež vaří „v nekonečných variacích“, a mužů, kteří si posílají děti pro noviny.

Podobně hovoří Irena Smetáčková, která spolupracovala na metodice, podle níž se učebnice hodnotí. Řeší třeba oslovování žáků a ­žákyň či společné hodnoty obou pohlaví. „Od té doby, co se vyváženost posuzuje, jsem vedla několik studií. Nedá se říci, že učebnice se schvalovací doložkou byly genderově vyvážené,“ řekla. Téma genderu se dostalo i­ do časopisu National Geographic. Hodnotil princezny z dílny Walta Disneyho podle toho, jak jsou emancipované. Nejhůře dopadla Sněhurka.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz