Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZÁRUBOVÁ: Genderově vyvážený tanec fotbalistů kolem plotny. Pohoršující se Pelta sám chyboval

Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová. | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Fotbal nemá logiku. Jeho aktéři si občas dokonce zahrají i v absurdním dramatu. Aniž by chtěli. Podobné znaky rozhodně vykazuje poslední aféra, v níž nahněvaní sparťanští fotbalisté poslali chybující lajnovou rozhodčí k plotně a klub je za to „vtipně“ potrestal nuceným tréninkem s jejich oddílovými kolegyněmi.

Hráči frustrovaní ze ztráty bodů chtěli ponížit ženu, co se plete do fotbalu, místo toho ale u části veřejnosti pohlížející na vyznavače kopané skrz prsty jen posílili přesvědčení, že co kopálista, to bezmozek. A ten dojem jeden z hříšníků Lukáš Vácha rozhodně nevylepšil omluvou neomluvou, v níž fakt, že není šovinista, doložil výrokem: ženy v mužských funkcích podporuji.

Ani snaha pokazit pověst rozhodčí Lucie Ratajové sparťanům moc nevyšla. Zastání našla u fanoušků i odborníků a víc než o její chybě se mluví o jejím právu rozhodovat zápasy mužů. Stopka na čtyři utkání, kterou za neodmávaný ofsajd dostala, se sice nejspíš odrazí na její peněžence, ale sláva, které se teď těší, jí to bohatě vynahradí. Vždyť ani lidé zajímající se o fotbal nejspíš doteď neznali jméno Lucie Ratajová. A nyní? Šéf rozhodcovské komise Michal Listkiewicz ji při udílení trestu dokonce pochválil jako jednu z nejlepších asistentek rozhodčích na světě.

Na hlavního rozhodčího se zapomnělo

Lebedit si může i hlavní arbitr předmětného zápasu. Byť komise kostatovala, že neplatnost gólu možná mohl vyhodnotit sám, v záplavě řečí o genderové korektnosti se na něj jaksi zapomnělo.

Mlčky nenechala kauzu projít ani Fotbalová asociace. Konkrétně její předseda Miroslav Pelta se pohoršil nad neférovým uvažováním provinilců. Nejspíš přitom zapomněl, že stejně zjednodušující úvahy se dopustil sám, když před časem právě Lukáše Váchu plísnil za minelu na hřišti, a hned našel i příčinu: takhle prý dopadá fotbalista, co se zajímá o módu.

Nu alespoň se Pelta k plotnové kauze vyjádřil v řádu hodin. To komise rozhodčích žen FAČR si svoje stanovisko rozmýšlela o den déle. Prohlášení, v němž se ohrazuje proti výrokům hráčů Sparty a věří v odpovídající řešení jejich prohřešku, především vyzdvihuje význam žen s píšťalkou či praporkem pro český fotbal. Očekávatelné fráze, dere se na mysl po přečtení. Zlatý hřeb prohlášení se ale skrývá v jeho podpisu:

„Komise rozhodčích žen FAČR

Miroslav Svoboda v.r.

předseda“

Dana Zárubová

Autor

Dana Zárubovádana.zarubova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Tance okolo nouzového stavu se blíží frašce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Tance okolo nouzového stavu se blíží frašce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Tance okolo nouzového stavu se blíží frašce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!