3. března 2017 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ženy musí vydělávat méně, jsou totiž slabší, menší a méně inteligentní‘

Člen Evropského parlamentu Polák Janusz Korwin-Mikke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen Evropského parlamentu Polák Janusz Korwin-Mikke | foto: WikiMedia

BRUSEL/PRAHA Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke, který je proslulý svými kontroverzními názory, na plenárním zasedání europarlamentu řekl, že muži jsou inteligentnější než ženy. Politik tak teď čelí vyšetřování. Hrozí mu výtka, pokuta, dočasné zbavení hlasovacích práv i dočasný zákaz účasti na aktivitách parlamentu.

Oznámil to předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, informovala Česká televize.

„Samozřejmě, že ženy musejí vydělávat méně než muži, jsou totiž slabší, menší a méně inteligentní,“ řekl čtyřiasedmdesátiletý poslanec Korwin-Mikke.

„Víte, kolik žen je v první stovce hráčů šachu? Já vám to řeknu, žádná,“ dodal. Byl to jeho vklad do debaty o nerovnosti v odměňování žen a mužů, která tehdy probíhala.

Na jeho slova na místě reagovala španělská europoslankyně Iratxe Garciová-Perezová.

„Podle vašeho názoru bych neměla mít právo na to být členkou parlamentu,“ odpověděla polskému kolegovi španělská europoslankyně Iratxe Garciová-Perezová.

„Jsem tu, abych ochránila všechny ženy Evropy před muži jako jste vy,“ řekla Perezová.

Korwin-Mikke je zakladatel euroskeptické strany Svoboda. Již předloni ho parlament potrestal za hajlování v zasedacím sále, před rokem pak za hanlivé výroky vůči migrantům.

Lidovky.cz