Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Číně hrozí protržení přehrad

Česko

Čína po zemětřesení - Obětí přibývá, desítky přehrad jsou narušeny, hrozí silné deště

Jezero v Tchang-ťia-šanu se během minulých čtyř dnů zvětšilo na dvojnásobek.

Úřady však s obavami sledují také desítky dalších jezer.

PEKING Katastrofa, způsobená před dvěma týdny mohutným zemětřesením v čínské provincii S’-čchuan, jako by neměla konce. Obyvatele S’-čchuanu včera vyděsily následné otřesy, které dosáhly síly 5,8 stupně Richterovy škály. Při otřesech spadlo dalších sedmdesát tisíc většinou už naštěstí prázdných budov. Přesto byly stovky lidí zraněny.

Mohutné lijáky, které v těchto dnech postihly provincii, navíc znovu obnovily nebezpečí, jež hrozí milionům tamních obyvatel protržením zemětřesením narušených přehrad.

Podle čínského ministerstva vodního hospodářství hrozí tato katastrofa u téměř sedmdesátky poškozených hrází vodních děl, z nichž mnohá navíc nebyla v dobrém stavu už před zemětřesením. Na nejohroženější místa byla vyslána armáda. Čínští meteorologové kromě toho předpovídají, že některé části provincie během pondělka čekají silné deště, nebo dokonce průtrže mračen. Kvůli dešti budou tedy hrozit i další velké sesuvy půdy.

Už delší dobu místní úřady s obavami sledují desítky jezer, která se po zemětřesení a následných sesuvech v oblasti vytvořila. Některá z nich jsou už nyní více než třicet metrů hluboká. Sesuvy půdy totiž zatarasily koryta velkých řek, které se začaly rozlévat.

Pokud situaci zkomplikují ještě přívalové deště, mohou oblast zasaženou zemětřesením postihnout navíc i záplavy.

Největší obavy vzbuzuje obrovské jezero v Tchang-ťia-šanu. Jen v tomto jezeře, které je pouhé tři kilometry od města Pej-čchuan, je podle BBC na tři miliony kubíků vody. Během minulých čtyř dnů se přitom jezero zvětšilo na dvojnásobek. Pej-čchuan, který byl přímo v epicentru největšího zemětřesení před dvěma týdny, patří přitom už nyní k nejzničenějším místům. V troskách domů ve městě zemřely tisíce lidí, včetně více než stovek studentů a žáků, kteří měli v době zemětřesení výuku v místních školách.

Zabránit další katastrofě, která by Pej-čchuanu hrozila protržením jezera, se včera pěšky vydalo kolem 1800 vojáků se stovkami kilogramů výbušnin. Dostali za úkol řízenou explozí vytvořit v hrázi jezera otvor, kterým by voda začala pomalu odtékat. Podle čínských úřadů je přímo ohroženo na sedm set tisíc lidí.

Nebezpečí epidemií Čína se rovněž obává epidemií, jež by se mohly objevit mezi přeživšími. V táborech pro oběti katastrofy bylo rozmístěno na 5000 zdravotníků, kteří rozdávají léky a zajišťují dodržování základních hygienických pravidel. Zatím se objevily jen ojedinělé případy průjmových onemocnění nebo chřipky. Lékaři se však obávají, že by se v příštích dnech mohla situace v táborech rychle zhoršit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!