Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Haagu Gotovinu soudí, Chorvati se za něj modlí

Česko

Katolická církev vyzvala Chorvaty, aby se modlili za spravedlivý, podle nich tedy osvobozující rozsudek nad Antem Gotovinou.

ZÁHŘEB/PRAHA K letošnímu patnáctému dubnu se upírají zraky celého Chorvatska. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii totiž tehdy vynese rozsudek nad třemi chorvatskými generály obžalovanými ze zločinů proti lidskosti. Jedním z nich je i Ante Gotovina. Pro některé krutý voják, pro velkou část Chorvatů však stále hrdina.

Na Gotovinovu stranu se na konci minulého týdne postavila i vlivná katolická církev. Komise spadající pod Chorvatskou biskupskou konferenci vyzvala všechny věřící k půstu a k modlitbám v pátek 1., 8. a 15. dubna „za spravedlivý rozsudek v Haagu nad chorvatskými generály“. Spravedlivý, tedy osvobozující. Kromě Gotoviny jsou souzeni i Ivan Čermak a Mladen Markač. Zločinů se měli dopustit za operace Bouře, při které chorvatská armáda v srpnu 1995 dobyla Republiku srbská Krajina.

Že má bývalý chorvatský generál mezi občany své rodné země stále velké množství sympatizantů, potvrdila i anketa, kterou provedl deník Jutarnji list. Většina vyzpovídaných chorvatských celebrit totiž prohlásila, že se za generály modlit bude a že očekává jejich propuštění. „Biskupové mě k ničemu nemusejí vyzývat, modlil bych se a postil i bez toho. Věřím v moc modlitby. Jestli nyní něco může pomoci chorvatským generálům v Haagu, tak je to právě modlitba,“ uvedl například Slavko Goluža, trenér chorvatské házenkářské reprezentace. Ministr zdravotnictví Darko Milinović se reportérům zase svěřil s tím, že se modlí každý večer. „A od dopadení Anteho Gotoviny se modlím i za naše generály,“ dodal. Podle univerzitního profesora Slobodana Langa je tribunál v Haagu nespravedlivý a těžko tak může vynést „ten správný rozsudek“.

Za Gotovinou, Čermakem a Markačem stojí i chorvatští váleční veteráni, kteří oznámili, že zařídí přenos ze čtení rozsudku na velké obrazovce přímo v centru Záhřebu. Veteráni zároveň všechny Chorvaty vyzvali, aby „očekávali osvobození generálů společně“.

Obžaloba žádá pro Gotovinu 27letý trest, pro Markače 23 let a Čermaka 17 let. Všichni tři se měli podílet na násilných deportacích lidí, rabování, šíření násilí, vraždách a nelidském zacházení. Gotovinovi právníci ale trvají na propuštění a argumentují mimo jiné tím, že chorvatská ofenziva v roce 1995 měla požehnání USA a přinesla bývalé Jugoslávii mír. Jak uvedl srbský deník Blic, soudní proces trval 303 úředních dnů, během kterých bylo vyslechnuto 81 svědků obžaloby a 57 obhajoby. Přelíčení skončilo loni a od té doby se již čeká na vynesení rozsudku. Roky na útěku Gotovina byl obviněn z válečných zločinů v roce 2001, poté uprchl z Chorvatska. Než ho v prosinci 2005 dopadli (večeřel zrovna v luxusní restauraci na ostrově Tenerife), cestoval po světě se dvěma falešnými pasy - jedním na chorvatské jméno Kristijan Horvat.

Manželka Anteho Gotoviny Dunja Zloičová Gotovinová se na veřejnosti neukazuje, za posledních deset let nedala žádný rozhovor médiím. Svého muže ve vězení ale často navštěvovala. Deníku Jutarnji list se podařilo dovolat generálově tchyni. „Nejšťastnější bychom byli, kdyby ho osvobodili. Kdyby dostal 27 let? To by bylo hrozné,“ nechala se slyšet Matija Zloičová.

***

Vítěz nad Srby

* Chorvatská armáda pod vedením generála Anteho Gotoviny v srpnu 1995 dobyla samozvanou Republiku srbská Krajina. * Gotovina se měl podílet na násilných deportacích lidí, rabování, šíření násilí, vraždách a nelidském zacházení.

Autor: