1. listopadu 2017 9:19, aktualizováno  12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čechovi v Kambodži hrozí za sexuální zneužívání 14leté dívky deset let vězení

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PHNOMPENH Z pohlavního styku s nezletilou osobou byl v úterý v Kambodži obviněn 46letý Čech, kterého místní policie zatkla v neděli. Hrozí mu pět až deset let vězení, napsal server Khmer Times. Muž prý často navštěvoval rodinu jisté 14leté dívky a rodičům při každé návštěvě nechal 20 až 50 dolarů (440 až 1100 korun).

Policisté z útvaru pro boj s obchodováním s lidmi a ochranu nezletilých Čecha zadrželi v domě, který si pronajímal ve městě Siem Reap na severozápadě Kambodže. Našli u něj dívčí šaty, hračky, kondomy, digitální fotoaparát a laptop.

„Vyšetřovací soudce provinčního soudu uže poslal do vězení. V případě odsouzení mu hrozí pět až deset let,“ řekl webu Khmer Times Chea Heng ze zvláštního policejního útvaru. Podle policie podezřelý v uplynulém roce často navštěvoval dům 14leté dívky a usiloval o její adopci. Když získal důvěru rodiny, dívka údajně směla za Čechem docházet do jeho bydliště, kde podle policie docházelo k sexuálnímu zneužívání.

‚Muži byla zamítnuta žádost na vyšetřování na svobodě‘

„Dotyčný Čech byl obviněn a soudem byla zamítnuta žádost o vyšetřování na svobodě. To znamená, že zůstává ve vazbě a bude vyšetřován ve vazbě,“ uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Dodala, že vazba může podle kambodžských zákonů trvat až šest měsíců a poté může být dotyčný zproštěn obvinění a propuštěn, anebo začne soud. Samotný fakt, že muž byl zadržen a obviněn neznamená, že se obvinění potvrdí, podotkla mluvčí.

Pokud bude muž odsouzen, může požádat o vykonání trestu v České republice. Podmínkou je, že Česko bude Kambodži garantovat, že si trest skutečně odpyká, a že kambodžské úřady budou s přesunem souhlasit. „Musel by také zaplatit náklady spojené s transferem,“ doplnila Valentová. Tato částka se podle ní pohybuje kolem 150.000 korun a více.

Zadrženého Čecha v úterý navštívil český konzul. „Žádnou další podporu ze strany českého zastoupení dotyčný nepožaduje. Budou ho navštěvovat jeho čeští přátelé na místě,“ řekla Valentová.

Sexuální zneužívání dětí je v Kambodži dlouhodobý problém

Kambodža postupně získala pověst útočiště cizinců, kteří mají zájem o tento druh sexu a kteří NHL zneužívají chudoby místních obyvatel a donedávna také laxního uplatňování zákonů. Zástupce kambodžské nevládní organizace zabývající se právy dětí k případu zadrženého Čecha řekl, že celá rodina oběti byla mužem „zpracována“ a postupně se na něm stala závislou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz