Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

V karanténě kvůli epidemii koronaviru jsou i dva senátoři, přijeli z Itálie

Šárka Jelínková na snímku z 29. března 2019. Byla jedinou kandidátkou a podpořil ji nový předseda Marian Jurečka. foto: ČTK

Praha - V karanténě jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru dva čeští senátoři, kteří navštívili Itálii. Novinářům to ve čtvrtek bez bližších podrobností oznámila vedoucí Kanceláře Senátu Jana Vohralíková, která předsedá krizovému štábu v horní komoře.
  14:21

Senátní tisková tajemnice Sue Nguyen řekla, že těmito senátory jsou Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21) a místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Nakažení koronavirem u nich testy neprokázaly, dodala.

Zlínský senátor Goláň na svém twitteru počátkem března uvedl, že byl týden lyžovat v Cavalese v severní Itálii. O týden později nazval karanténu pro Čechy, kteří Itálii navštívili, za uvalení domácího vězení pro 20 tisíc spoluobčanů. Opatření podle senátora mělo odvést pozornost od kauz spojených s ANO a vláda se prý na to nepřipravila. Řada z dosavadních 94 českých pacientů se ale podle ministerstva zdravotnictví nakazila právě během pobytu v Itálii.

V únoru byla lyžovat v Itálii senátorka a starostka Prahy 10 Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL. V lyžařském středisku Canazei a v okolí města Trento byla do 22. února, vrátila se tedy ještě před zavedením karantény. Minulý týden se zúčastnila jednání zastupitelstva, což některým jeho členkám podle serveru seznamzprávy vadilo. Chmelová na svém twitteru uvedla, že ona i její děti čelily po zveřejnění článku nadávkám a výhrůžkám.

Mynářovi skončila karanténa, absolvoval kontrolní test. Informuje Zemana o cestě do Číny

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke klidu, rozvaze a zodpovědnému chování. V závislosti na vývoji situace se šířením koronaviru ale naznačil, že horní komora by mohla v případě nezbytnosti zrušit své zasedání, které je naplánováno na příští týden. „Budeme nejdříve omezovat účast veřejnosti, a pokud to bude nutné, tak i rušit jednání orgánů Senátu včetně například orgánů pléna,“ uvedl.

Vohralíková uvedla, že Kancelář Senátu postupuje v návaznosti na doporučení Bezpečnostní rady státu. Krizový štáb se znovu sejde v pondělí, aby rozhodl o dalším postupu. Zatím štáb senátorům doporučil, aby se při schůzi obešli bez svých asistentů a dalšího doprovodného personálu.

Sněmovna se kvůli koronaviru ve středu rozhodla předčasně ukončit své zasedání. V případě Senátu by stejný krok znamenal, že zákony, které má projednat, by byly postoupeny prezidentovi jako přijaté. Horní komora má totiž na rozdíl od Sněmovny z ústavy na projednání zákonů pouze 30 dní od obdržení tisku s výjimkou zákonů ústavních.

Senát v rámci prevence proti šíření koronaviru zrušil veškeré akce pro veřejnost, jako jsou konference, semináře, besedy nebo vernisáže. Přístup veřejnosti na jednání senátních výborů a schůzi horní komory byl omezen, přísnější pravidla platí i pro média. Schůzi Senátu budou moci lidé sledovat prostřednictvím senátního webu, z jednání výborů je k dispozici zvukový záznam. Podobná opatření přijala i Sněmovna. Z jejích členů byli v karanténě poslanci ODS Vojtěch Munzar a Karel Krejza a bývalý předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Autor: