2. června 2012 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V kauze Rath možná figuruje i kontroverzní přeběhlík Pohanka

Michal Pohanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Pohanka | foto: Viktor ChladLidové noviny

PRAHA Bývalého poslance a přeběhlíka Michala Pohanku údajně vyšetřuje policie. Z odposlechů obviněných v kauze Rath se totiž hovoří o "firmách od Pohanky", se kterými jsou spojeny některé z transakcí.

David Rath se měl se svým bývalým náměstkem na ministerstvu zdravotnictví Michalem Pohankou sejít ihned poté, co převzal krabici od vína, ve které bylo sedm milionů korun. Policie ale Ratha zadržela a ke schůzce tak nedošlo. Podle Pohanky se mělo jednat o "běžné" lékařské vyšetření - měření tlaku. Informaci přinesla sobotní MF Dnes.

K TÉMATU

Pohankovo jméno sice figuruje v samotném vyšetřovacím spisu, ale trestně stíhán není. Podle policie se mělo jednat na příklad o dodávku stomatologického robota či vybavení Niederleho pavilonu v hodnotě 25 milionů korun.

Martin Jireš z vítězné firmy Puro-Klima měl za ovlivnění zakázky údajně poskytnout úplatek ve výši čtyři miliony korun. Tyto peníze přebíral náměstek ředitelky kladenské nemocnice a kontroverzní exposlanec Petr Kott. Sám Kott se s ředitelkou nemocnice Kateřinou Pancovou o "firmách od Pohanky" bavil několikrát.

Neznám je, brání se Pohanka
Michal Pohanka se hájí tím, že Kotta a Pancovou nezná a David Rath byl pouze jeho lékařem. "Občas jsme si s doktorem Rathem něco řekli, občas chtěl na něco znát můj názor. Ale rozhodně jsme se o žádných zakázkách nebavili," řekl Pohanka.

hmHana Mazancová

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.