Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V kauze se skloňuje i Grossovo jméno

Česko

  8:57
PRAHA - Spokojený advokátní koncipient, který tvrdí, že se mu po politice nestýská. Po odchodu z funkce premiéra se mu prý ulevilo, má konečně čas na manželku a dvě dcery, hraní fotbalu a ve svých šestatřiceti letech konečně stihl přečíst bibli a „snažil se jí porozumět“. Taková je dnes navenek image Stanislava Grosse.

Stanislav Gross foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Zpráva ředitele policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem (ÚOOZ) Jana Kubiceho však naznačuje druhou stránku Grossova „normálního“ života. Někdejší ministr vnitra podle této zprávy měl, nebo má podezřelé kontakty na zločinecké struktury. Dodnes se čile stýká s vysoce postavenými policejními důstojníky, prý se snaží ovlivňovat vyšetřování, a dokonce má i v souvislosti s vraždami vzkazovat lidem, že „nyní jsou na řadě“ oni (to měl alespoň podle zprávy ÚOOZ Gross „prostřednictvím obhájce“ vzkázat Libuši Barkové. Ta se k tomu LN odmítla vyjádřit).

Nyní se navíc Gross opět vrátil do služeb ČSSD. Tentokrát jako šéf bezpečnostní komise. Grossovo jméno je přitom v Kubiceho zprávě uvedeno hned několikrát. Už jeho odchod z funkce premiéra kriminalisté z ÚOOZ přičítají především kontaktům se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem. „Gross posílal Mrázkovi prostřednictvím další osoby SMS zprávu ve znění, že ,již skládá funkci a ať už ho nechá na pokoji' -z toho vyplývá, že tehdejší premiér měl z Mrázka strach,“ stojí ve zprávě doslova.

V této souvislosti je přitom zajímavé, že Gross letos v dubnu v rozhovoru pro MFD mluvil o kauze „v níž šlo o hospodářskou kriminalitu spojenou s násilnými činy a svým způsobem sahala i do politiky“. A naznačil, že „lidé, kteří v ní figurovali, se intenzivně starali o to, abych v politice skončil“.

Další „Grossovou stopou“ v dokumentech ÚOOZ jsou pak jeho odposlechnuté hovory s někdejší „policejní mlátičkou“ Pavlem Přibylem. Zpráva naznačuje, že se snažili jejich vyšetřování zastavit. „Gross se ho ptá (Přibyla), zda posílal svého známého na Zbraslav (sídlo ÚOOZ),“ píše se v této souvislosti například.

Kromě toho se Gross nadále scházel s vysoce postavenými policejními důstojníky. Například schůzku s ředitelem finanční policie Vladimírem Zimmelem sjednával opět Přibyl („Přibyl říká, že by se se Zimmelem potřeboval sejít Stáňa... že Zimmelovi někdo asi mastí nohy“). „Obsahem jednání bylo sdělení informace o možném ovlivňování jedné z trestních kauz, která je rozpracována na finanční policii. A v té souvislosti i o možných snahách o diskreditaci mé osoby. To byla ta replika, že mi někdo mastí nohy,“ vysvětlil LN Zimmel s tím, že šlo o ojedinělou schůzku z Grossovy iniciativy, o které informoval své náměstky i nadřízeného. O čem konkrétně jednali a jak je možné, že advokátní koncipient Gross ví o případech jeho útvaru víc než on, Zimmel neodpověděl.

Podle Kubiceho zprávy měl dokonce důstojník Inspekce ministra vnitra Jaroslav Hlaváč detektivům ÚOOZ říct, že Mrázkova vražda má „politické pozadí“ a „zmínil osobu Stanislava Grosse“. Lidové noviny se Stanislava Grosse chtěly na všechny tyto věci zeptat. Expremiér ale dva dny nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS. V deníku Právo však popřel kontakty s Mrázkem a bývalými policisty protikorupční policie, kteří se podle ÚOOZ měli podílet na nájemných vraždách objednaných Mrázkem.
Autoři: ,