Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tragédie v Kralupech. Při výbuchu nádrže v areálu rafinerie zemřelo šest lidí

Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou | foto:  Michal Šula, MAFRA

KRALUPY NAD VLTAVOU Při čtvrtečním výbuchu v areálu rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí a dva lidé utrpěli středně těžká zranění, uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí hasičů Petra Effenbergerová. Oba zranění jsou již mimo ohrožení života. Po výbuchu nádrže už podle hasičů další nebezpečí nehrozí. Rafinerii výbuch neohrozil, škoda zatím není známá.

Oběťmi nejsou zaměstnanci Unipetrolu, ale dodavatelské firmy. „Při výbuchu bohužel došlo k úmrtí pracovníků dodavatelských firem, chceme proto vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski. Mimořádná událost podle firmy nemá souvislost s plánovanou odstávkou rafinerie - největší v její historii - která začne v úterý 27. března a potrvá do 9. května.

Stav pacienta, který byl po výbuchu v Kralupech převezen na Vinohrady, je stabilizovaný. Má středně těžká poranění. Druhý byl z Motola propuštěn domů. Záchranných prací na místě neštěstí se účastnila i letecká výjezdová skupina z Prahy, na místo zamířily čtyři posádky záchranářů a vrtulník.

Soustrast rodinám obětí vyjádřila řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, soustrastný telegram zaslal Zemanův slovenský protějšek Andrej Kiska. Ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) uvedl, že jde o největší tragédii za poslední desítky let. Ubezpečil, že ČR nehrozí výpadek v zásobování trhu palivy. Za velké neštěstí označil z Bruselu událost premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Ta chemie občas je taková, ale tam asi selhal lidský faktor,“ míní. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že bude požadovat precizní kontroly, aby se podobným událostem předcházelo.

K tragédii došlo v rafinérii Kralupy, která se připravuje na plánovanou odstávku. Od příštího týdne měla být na měsíc zcela odstavena. V těchto dnech postupně omezuje provoz a podle zdroje LN je možné, že v jedné z čištěných nádrží explodovaly výpary zbylých pohonných hmot. Původně se hovořilo o explozi v sousední chemičce Synthos. Vyšetřování potrvá týdny.

Podle mluvčího Kaidla zasedal do pozdního odpoledne krizový štáb. Svolání městského ani krajského štábu nebylo nutné. Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová řekla, že neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody.

Prvotní informace hovořily o tom, že výbuch nastal během čištění nádrže. Tuto informaci Kaidl nepotvrdil, neuvedl ani, při jaké jiné konkrétní činnosti nádrž explodovala.

Událost dočasně zastavila distribuci pohonných hmot přes silniční terminál v Kralupech nad Vltavou. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl upřesnil, že distribuční areál, z nějž putují pohonné látky, stojí před rafinerií. „Chemická výroba v rafinerii dotčena nebyla,“ uvedl v ČT mluvčí.

„Distribuce z tohoto silničního terminálu byla pozastavena, nicméně samotnou rafinerii tento výbuch neohrozil. Nyní probíhají přípravné práce na zarážku, neboli odstávku celé rafinerie. Práce na této odstávce nebyly zasaženy a samotná rafinerie nebyla dotčena. S odstávkou to (výbuch) nesouvisí,“ dodal mluvčí.

Výbuch v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou
Areál v Kralupech nad Vltavou, ve kterém došlo k výbuchu.

Kolem 10:00 explodovala tankovací nádrž v distribučním terminálu; výbuch nedoprovázel požár. Do vzduchu ani do vody neunikly nebezpečné látky. Podle zástupců města předcházelo explozi čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty, při kterém mohl být porušen technologický postup, firma Unipetrol, která kralupskou rafinerii vlastní, to ale nepotvrdila. Další nebezpečí podle ní nehrozí

Výbuch nastal v místě, které je od města daleko, takže městu nic nehrozilo. Nebylo nutné svolat městský ani krajský krizový štáb. Únik nebezpečných látek do ovzduší nebyl zaznamenán. „Je to záležitostí hasičů. A jak říkám, ta situace je lokalizovaná, nic tam nehoří, nic tam nebouchá, nic se tam neděje. Takže život ve městě jde dál,“ řekl serveru Lidovky.cz po poledni kralupský starosta Holeček.

Místo výbuchu v areálu v Kralupech nad Vltavou.

Místo výbuchu v areálu v Kralupech nad Vltavou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Petrolejářský koncern Unipetrol potvrdil, že k výbuchu došlo v prostoru jeho rafinérie. Nikoliv v sousední chemičce Synthos. „Dopoledne došlo k explozi u jedné ze skladovacích nádrží bez následného požáru v kralupské rafinérii. V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí. K úniku nebezpečných látek nedošlo. Podrobnější informace o mimořádné události zjišťujeme,“ uvedl Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, pod který rafinérie spadá.

Vzhledem k tomu, ze byla částečně narušena konstrukce nádrže, ve které došlo k výbuchu, dorazil na místo i hasičský jeřáb. Nakonec nebyl podle zpravodaje serveru Lidovky.cz využit. Na místo dorazil i ministr vnitra Lubomír Metnar. 

Při výbuchu v areálu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo 22. března...

Při výbuchu v areálu v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo 22. března 2018 šest lidí.

Lukáš Hodík z krizového řízení města na radničních facebookových stránkách uvedl, že při čištění prázdné nádrže pravděpodobně nebyl dodržen technologický postup. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Svobody příčina neštěstí zatím není známa. „Vyšetřovatel je na místě chvíli. Myslím si, že přesnou příčinu dnes ani znát nebudeme. Každopádně žádný další výbuch nebo požár nehrozí,“ uvedl Svoboda.

„Na místě jsou odborníci z oddělení kriminalisticko-technických expertiz a jede sem také znalec, který pomůže určit příčinu výbuchu. Jeřáb je tu proto, aby v případě potřeby pomohl policistům při odstraňování konstrukcí,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Johnová. 

Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jana Jandová uvedla, že podle informací integrovaného záchranného systému na místě neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody, na místě proto zatím nejsou inspektoři.

Chystala se modernizace za miliardu

Rafinérie Kralupy se v těchto dnech připravovala na předem plánovanou měsíční odstávku, během které se majitel provozu Unipetrol RPA - součást holdingu Unipetrol - chystal za víc než miliardu korun modernizovat technologii. Do areálu ke stávajícím 350 zaměstnancům postupně v těchto dnech přibývají stovky dalších pracovníků externích najatých firem, kteří už od tohoto týdne demontují některá zařízení.

Celkem se mělo po areálu v rámci chystané odstávky pohybovat navíc 1500 externích pracovníků.

K havárii zde došlo naposled v roce 2016. Tehdy v květnu porucha v části jednotky fluidního katalytického krakování vyřadila z provozu na pět měsíců celou rafinérii, ale nikdo nebyl zraněn ani nezahynul.

Kralupy vyrábí výhradně benzin a jsou menší ze dvou rafinérií, které u nás Unipetrol ovládá. Dvě třetiny produkce pohonných hmot zajišťuje rafinérie v Litvínově, která se zaměřuje především na výrobu nafty.

Nynější výbuch v Kralupech by neměl, alespoň v nejbližších týdnech, ohrozit zásobování pohonnými hmotami. Rafinérie se už delší dobu připravovala na úplné zastavení provozu, ke kterému mělo dojít od úterý příštího týdne a mělo trvat zhruba měsíc. Unipetrol pro ten účel vytvořil zásoby a zčásti výpadek Kralup nahradí vyšší produkcí v Litvínově.

Výbuch patří k nejtragičtějším haváriím v továrnách od 60. let. Po roce 1989 v ČR nezemřelo v žádném průmyslovém provozu víc lidí.

V rámci restrukturalizace české petrochemie byla rafinerie v roce 1996 vyčleněna do nově založené společnosti - Česká Rafinérská, a.s. Zbylá petrochemická část podniku se o rok později stala součástí skupiny UNIPETROL. 

Nejtragičtější výbuchy v Česku

18 obětí: 28. února 1975 - Při výbuchu v teplárně v Brně - Špitálce, způsobeném vznícením uhelného prachu používaného k vytápění, byly smrtelně zraněny čtyři osoby. Dalších 24 lidí utrpělo vážná zranění, kterým 14 z nich později podlehlo.

17 obětí: 19. července 1974 - Při požáru po výbuchu v Chemických závodech v Záluží u Mostu zahynulo na místě 15 osob, další dvě zemřely v nemocnici, 79 lidí bylo zraněno. Příčinou neštěstí byla zanedbaná údržba.

Osm obětí: 14. listopadu 1967 - Při výbuchu v Blanických strojírnách ve Vlašimi (tehdejší název podniku Sellier&Bellot) zemřelo sedm lidí, dalších 22 utrpělo zranění. Jeden člověk zahynul později při záchranných pracích.

Pět obětí: 28. května 1984 - V chemičce Synthesia v Pardubicích-Semtíně explodoval sklad se střelným prachem. Neštěstí si vyžádalo pět mrtvých, 200 zraněných a značné materiální škody.

Čtyři oběti: 11. června 1964 - Při výbuchu omylem přidaného muničního materiálu ve vysoké peci v Třineckých železárnách zemřeli čtyři lidé. Tři hutníci byli zraněni těžce a čtyři lehce.

20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

Tři oběti: 24. srpna 1974 - Výbuch benzínových par v oddělení výroby náplastí v národním podniku Chemofarma v Ústí nad Labem si vyžádal tři oběti a dva těžce popálené zaměstnance.

21. září 2015 - Při výbuchu střelného prachu ve skladu materiálu pro výrobu zápalek do nábojů ve vlašimské zbrojovce Sellier&Bellot zemřeli tři lidé.

, , ,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!