2. června 2019 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Krkonoších ještě leží poslední zbytky sněhu, hlavně na Mapě republiky

Pohled ze Sněžky na zbytky sněhu na hřebenech Krkonoš v neděli 2. 6. 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled ze Sněžky na zbytky sněhu na hřebenech Krkonoš v neděli 2. 6. 2019. | foto: Webkamera ČHMÚ

Pec pod Sněžkou Na hřebenech Krkonoš zůstávají poslední zbytky sněhu. I když jej tuto zimu bylo nadprůměrné množství, z naprosté většiny už roztál. Velké sněhové pole ještě zůstává na úbočí Studniční hory, informoval František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„V těchto místech, když sníh převážně roztaje, zůstává sněhové pole připomínající prvorepublikovou mapu republiky,“ uvedl Šopko.

Pohled z Pece pod Sněžkou na sněhová pole na úbočí Luční a Studniční hory a na...
Z webové kamery na Labské boudě sníh už téměř nevidíme (neděle 2. 6. 2019).

Mapa republiky nad Modrým dolem se tvoří v prohlubni, kde se během zimy usazuje nafoukaný sníh. Jeho vrstva zde může dosahovat až 16 metrů, proto vydrží často až do léta. Sněhové pole tu měří odborníci od roku 2000. Nejdéle, až do 22. srpna, se na tomto místě sníh udržel v roce 2005, naopak loni v důsledku nezvykle teplého dubna a května roztál už před koncem května.

Maximální vrstva sněhu v letošní zimní sezoně na Mapě republiky byla naměřena 20. března, a to 14,54 metru. Začátkem dubna vrstva podle odhadů dosahovala 14 metrů.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.