Mrtvé zvíře objevil v úterý houbař. Už bylo v rozkladu, proto zatím není jisté, zda šlo o vlka. „Musíme počkat na výsledky testů pro vyloučení záměny s křížencem či podobným plemenem psů,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek. V úvahu podle něj přicházejí tři příčiny smrti - zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem.
Na Šumavu se vrátil vlk. Zachytila ho fotopast |
Výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti poprvé loni na jaře. Páru šelem, které přišly z oblasti Lužice, se zde narodila mláďata. Je to první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech. Vlci byli v českých zemích vystříleni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa.
„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, jeleny a srnce, kteří nadměrným okusem ničí v lesích mladé stromky. Za případné škody, které by vlci způsobili na domácím zvířectvu, mají hospodáři podle zákona nárok na finanční kompenzaci,“ řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Letos Liberecký kraj zaplatil 6000 korun jako odškodné za ovci, kterou loni u Doks na Českolipsku vlci roztrhali.
Aktivisté z Hnutí Duha vypsali stotisícovou odměnu za informace, které povedou k dopadení pachatele, protože se obávají, že jde o pytláctví.