Ministr financí Eduard Janota se skoro omluvil Maďarům, jejichž neuspořádanými státními financemi se oháněl, když varoval před podobným vývojem v Česku.
„Hovoří se o maďarizaci, ale oni mají veřejný deficit ve srovnání s námi na poloviční úrovni,“ prohlásil Janota na akci pořádané týdeníkem Euro.
Přestože jeho varování před „maďarskou cestou“ splnilo svůj účel, omluva by teď byla na místě. Maďaři vzali katastrofální situaci veřejných financí vážně a pustili se do radikálních škrtů, které státní bankrot odvrátí.
Vyžadovalo to však politickou odvahu, kterou v Česku zatím nevidíme. Maďarský socialistický premiér Gordon Bajnai zřejmě po schválení rozpočtu na rok 2010 odstoupí a přenechá místo kolegyni Katalin Sziliové.
V Česku by to za současné situace znamenalo, že se na podpoře reformního rozpočtu domluví „Jirka s Mirkem“ - jak si teď šéfové největších parlamentních stran říkají - a pak v zájmu svých stran rezignují. Do voleb by občanské a sociální demokraty už vedli noví lídři, což by pro českou politiku bylo docela osvěžující, byť si to „Jirka s Mirkem“ zatím neumí představit.
Abychom však vinu neházeli jen na papaláše, je třeba si uvědomit, že s utahováním opasků má problém celá společnost. Platy si nechtějí snížit piloti pracující pro firmu bezprostředně ohroženou krachem, proti nižším platům se okamžitě vzbouřili soudci.
A ČSSD, slibující sociální dárečky na dluh, vede v předvolebních průzkumech. To je pak těžké od politiků očekávat, že se maďarské cestě vyhnou.